deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
debatte_anlasslich_des_internationalen
Foto: ©ZÚ Berlín
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„Disidentská snídaně“ se zástupci běloruské občasnské společnosti u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv

U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv pozval 10. prosince český velvyslanec Tomáš Kafka spolu s francouzskou velvyslankyní Anne-Marie Descôtes představitele běloruské občanské společnosti v Berlíně na společnou snídani a debatu o aktuálním stavu lidských práv ve světě.
 

Toto setkání, které proběhlo sice virtuálně, ale s reálným pohoštěním, navázalo na česko-francouzskou iniciativu z roku 2018, kdy se poprvé v Praze a dalších zemích světa konala „disidentská snídaně“. Obě země našly inspiraci pro tuto událost ve světově proslulém gestu francouzského prezidenta Francoise Mitterranda, který během své oficiální návštěvy Československa v roce 1988 pozval na snídani tehdejšího disidenta Václava Havla.

Během dnešní virtuální snídaně diskutovali účastníci z řad občanské společnosti a diplomacie především o aktuální situaci v Bělorusku a o potřebách běloruské společnosti v Bělorusku a v německém exilu. Cílem snídaně bylo ukázat nejen solidaritu, ale také navázat trvalé a dlouhodobé kontakty obou velvyslanectví s běloruskou občanskou společností.

Český velvyslanec Tomáš Kafka ocenil spontánnost, s níž běloruské hosté a ostatní partneři otevřeně diskutovali. Francouzská velvyslankyně Anne-Marie Descôtes ujistila běloruskou občanskou společnost o podpoře ze strany Francie a EU. Zdůraznila také, že zahájení politického dialogu mezi držiteli politické moci a občanskou společností v Bělorusku je jedinou cestou z krize, která musí jít ruku v ruce s propuštěním všech politických vězňů a s ukončením násilí.

Oba velvyslanci připomněli, že Evropská unie uvalila po prezidentských volbách 9. srpna sankce vůči  osobám přímo se podílejících na volebních podvodech a represích v Bělorusku.

Kristina Smolijaninovaitė, zástupkyně ředitele EU-Russia Civil Society Forum, zdůraznila důležitost projevení solidarity, sledování situace na místě a udržování kontaktu s běloruskými kolegy. Je však na samotných běloruských občanech, aby změnu ve své zemi provedli.

Podle Iny Rumiantsevové z běloruského spolku RAZAM jsou členové běloruské diaspory v Německu vděční za podporu evropských přátel. Lidé v Bělorusku potřebují evropskou solidaritu a podporu.

Volker Weichsel z časopisu Osteuropa zmínil především osud 150 politických vězňů v Bělorusku a akci Evangelické církve v Německu (EKD) spolu s Německou společností pro východoevropská studia (DGO), během které zástupci německé veřejnosti vyjádřili solidaritu se zadrženými, jejich rodinami a přáteli.

Sophija Savtchouk, předsedkyně sdružení RAZAM, zdůraznila, že solidarita mezinárodního společenství má pro Bělorusy, kteří se zasazují o demokratickou změnu, zásadní význam. K podpoře běloruského lidu v jeho mírumilovném boji je zapotřebí odvahy a odhodlání ze strany Evropy.

Galerie


201210_snidane_BY