deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

MZV se připojuje ke vzpomínkovým akcím u příležitosti Dne památky obětí holocaustu

Ministerstvo zahraničních věcí ČR je spoluorganizátorem akcí připomínajících 76. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). V úterý 27. ledna 2021 se uskuteční tři významné vzpomínkové akce v Praze, Terezíně a Jeruzalémě. Od roku 2004 je 27. leden v České republice Dnem památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, o rok později byl 27. leden vyhlášen Organizací spojených národů Mezinárodním dnem uctění památky obětí holocaustu.

Od 10.00 hod. Federace židovských obcí v České republice a Nadační fond obětem holocaustu pořádají ve spolupráci s Kanceláří Senátu a pod záštitou předsedy Senátu PČR Miloše Vystrčila slavnostní vzpomínkové setkání, které se uskuteční v Hlavním sále Senátu. Přímý přenos bude přenášet zpravodajský kanál ČT24. Součástí vzpomínkového setkání budou projevy předsedy Senátu Miloše Vystrčila, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, bývalé vězenkyně terezínského ghetta Michaely Vidlákové, předsedy Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeňka Růžičky a předsedy Federace židovských obcí v ČR Petra Papouška. Projevy doplní koncertní skladby Gideona Kleina v podání Davida Dorůžky, Roberta Fischmanna a Martina Nováka.

Od 16.00 hod. se uskuteční česko-izraelské online setkání s názvem International Holocaust Memorial Day: Remembering, Perpetuating and Pursuing Justice, přenášené z Terezína a Jeruzaléma. Cílem setkání, které organizují izraelské Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo pro sociální rovnost a české Ministerstvo zahraničních věcí, je veřejná podpora přeživším holocaustu v době celosvětové pandemie. Účast přislíbil izraelský prezident Reuven Rivlin, ministr zahraničních věcí Gabi Ashkenazi a ministr pro sociální rovnost Itzik Shmuli. Za Českou republiku promluví prezident Miloš Zeman,  ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a zvláštní zmocněnec pro holocaust Robert Řehák.  S projevem vystoupí také přeživší holocaustu Dita Krausová, jejíž příběh se stal námětem knihy Osvětimská knihovnice. Dále vystoupí lídr většiny amerického Senátu Charles Schumer a místopředsedkyně Evropského parlamentu Nicola Beerová. Během setkání budou vyhlášeny přípravy konference k Terezínské deklaraci, která se uskuteční v roce 2022. Setkání bude vysíláno na facebookovém profilu Ministerstva zahraničních věcí ČR, v anglickém jazyce.

Od 18.00 hod. Židovské muzeum v Praze a Židovská obec v Praze pořádají slavnostní koncert ve Španělské synagoze. Účastníky přivítá ředitel Židovského muzea Leo Pavlát a projev pronese předseda Židovské obce v Praze František  Bányai. Zazní skladby Hanse Krásy, Josefa Myslivečka a Maurice Ravela v provedení Doležalova kvarteta. Součástí koncertu bude krátká virtuální prohlídka Španělské synagogy a její nové expozice. Koncert bude přenášen přes YouTube kanál Židovského muzea v Praze. Odkaz také bude k dispozici na webových stránkách Židovského muzea v Praze a Židovské obce v Praze.

Odkaz na video zhudebněné básně „Myška“, kterou napsali za holocaustu chlapci Miroslav Koškek, Hanuš Löwy a Bedřich Eli Bachner přímo v terezínském ghettu. Zpívají české a izraelské děti ke Dni památky obětí holocaustu v rámci projektu "Nikdy nezapomeneme".

Organizátoři všech tří vzpomínkových událostí se spojili a prezentují je společně s cílem zvýraznit důležitost připomínání památky obětí holocaustu.