deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
cnfb_dtzf
Foto: ©ČNFB/DTZF
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČNFB poskytl 7,5 milionu korun na okamžitou pomoc v pohraničí a pro posílení přeshraničních sítí

Česko-německý fond budoucnosti opět poskytl okamžitou koronavirovou pomoc ve výši 2 370 000 Kč pro české a německé příhraniční regiony, které jsou dopady pandemie obzvláště zasaženy. Finanční prostředky obdrží 19 organizací na obou stranách hranice, které poskytují zdravotní a sociální služby.    

Dále Fond mimořádně podpořil 43 aktérů a iniciativ, které se v důsledku zastavení svých česko-německých aktivit dostali do obtížné finanční situace. Fond jim chce prostřednictvím kompenzačních plateb v celkové výši 5 227 000 Kč usnadnit překonání lockdownu a podpořit tak do budoucna rozvíjení další přeshraniční kooperace.


Okamžitá pomoc pro příhraniční oblasti

V česko-německém příhraničí byly finanční prostředky poskytnuty hned několika organizacím v Chebu, který v současné době musí bojovat s obzvláště vysokými počty nakažených a zároveň i s důsledky uzavření hranic: Hospici sv. Jiří, poskytujícímu mimonemocniční péči těžce nemocným a umírajícím lidem, dobrovolným hasičům, kteří okamžitě zareagovali na uzavření hranic a postarali se o čekající pendlery, a komunitnímu vzdělávacímu centru KOS.
„Obrací se na nás stále více lidí, protože potřebují praktickou pomoc při péči o pozůstalé nebo psychickou podporu. Služby pokryté veřejným zdravotním pojištěním jsou bohužel naprosto nedostačující. Proto jsme nyní zavedli podpůrnou krizovou telefonickou linku a rozšířili síť našich dobrovolníků i poradenských služeb,“ uvádí Lucie Poláková, místopředsedkyně spolku KOS.

Další finanční podpora je určena Oblastní charitě v Červeném Kostelci, farnostemKarlových Varech a v Aši, Oblastní charitě v Ústí nad Labem nebo Diakonii Střední Čechy a Diakonii Západ, které například podporují děti v rámci distanční výuky. Okamžitou pomoc obdrží také organizace sociálních služeb KOTEC Karlovarském kraji, která se stará o ochranu bezdomovců před nákazou covidem, nebo Dobrovolnické centrum Ústí nad Labem a organizace Arkadie Teplice, která ve svých dílnách zaměstnává osoby se zdravotním znevýhodněním.
Dále Fond podpořil spolek CEDR z Krásné Lípy, který pomáhá dětem ze sociálně znevýhodněných rodin při distanční výuce, Domov PRAMEN pro osoby s kognitivním postižením v Mnichově u Mariánských Lázní a spolky Květina a Artists 4 children.

Na německé straně byla okamžitá pomoc poskytnuta například iniciativě KAB z Neusorgu, která se během pandemie stará o uprchlíky a migranty a nabízí jazykové kurzy. Dále charitnímu domu Sozialstation Sankt Elisabeth Böbrach, zajišťujícímu péči o seniory, a spolku Musikschule Rodewisch e. V., jenž se snaží prostřednictvím hudby zmírňovat pocit osamocení u starších osob.    

Již během první vlny koronavirové pandemie na jaře 2020 podpořil Fond organizace poskytující zdravotní a sociální péči v příhraničí prostřednictvím okamžité pomoci ve výši 2,4 milionu korun

Mimořádná podpora pro česko-německá projektová partnerství

Vedle okamžité zdravotní a sociální pomoci v příhraničí poskytne Fond, stejně jako na jaře 2020, mimořádnou podporu přeshraničním projektovým partnerstvím, na nichž v mnoha oblastech stojí česko-německá výměna a které v současné době bojují s masivními finančními problémy.

Zhruba tři čtvrtiny finančních prostředků jsou určeny pro celkem 27 kulturních iniciativ. Mezi nimi jsou například drážďanské kulturní spolky riesa efau a Kultur aktiv nebo spolek Musikverein Stadtkapelle Baunach e.V. Dále Fond podpoří několik hudebních souborů, jako Collegium 1704 a Collegium Marianum nebo českou Akademii komorní hudby, několik souborů moderního tanečního divadla, jako Pro Art z Brna nebo pražské Taneční studio Light a olomoucký spolek DW7, který je zřizovatelem experimentálního Divadla na cucky
„Přerušení kooperací s mezinárodními partnery během lockdownu způsobilo v našem rozpočtu citelný výpadek. Díky podpoře Fondu budoucnosti teď naštěstí můžeme plánovat další projekty s šesti německými partnery, které snad od léta 2021 budeme moci realizovat, říká Klára Hešková z Divadla na cucky.

Fond budoucnosti pomůže také vícero aktérům spolupráce na úrovni občanské společnosti, jako například organizaci Meeting Brno, Krajské vědecké knihovně v Liberci, Českobratrské církvi evangelické nebo norimberskému spolku One Europe e.V.

Mimořádnou podporu dále obdrží několik iniciativ z oblasti mládeže, jako například spolky Pragkontakt a Prostor pro rozvoj, saský spolek Grüne Schule grenzenlos e.V., hamburská organizace Arbeit und Leben, spolek AWO Vogtland Bereich Reichenbach e.V. nebo lipská inciativa Tüpfelhausen - Das Familienportal e.V.
„Nejpozději se zavedením druhého lockdownu se činnost v oblasti dětí a mládeže ve Svobodném státě Sasko prakticky zastavila. Pro aktivity lze v současné době využívat pouze digitální prostor. To pro nás znamená masivní výpadky příjmů při neměnných fixních nákladech. Podpora Fondu budoucnosti nám dává šanci realizovat alespoň některé projekty později v tomto roce a neztratit kontakt s našimi českými partnery,“ vysvětluje Christoph David Schumacher ze spolku Tüpfelhausen – Das Familienportal e.V.  

Další informace a kontakt:
Silja Schultheis
Email: silja.schultheis@fb.cz
tel: +420 737 505 790
http://www.fondbudoucnosti.cz/

Tisková zpráva ČNFB, 22. února 2021