deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Laureát Vojtěchovy ceny 2021 - bývalý spolkový prezident Joachim Gauck

Vojtěchova nadace (Adalbert-Stiftung) se sídlem v Krefeldu udělí Mezinárodní Vojtěchovu cenu za mír, svobodu a spolupráci v Evropě pro rok 2021 bývalému spolkovému prezidentu Joachimu Gauckovi.

Cenu laureátovi předá polský prezident Andrzej Duda dne 26. června 2021 v Kanceláři prezidenta republiky ve Varšavě. Laudatio přednese bývalý slovenský prezident Andrej Kiska.

Nositel ceny Joachim Gauck patří mezi německé osobnosti, které se zasadily o budování mostů mezi lidmi z bývalé NDR a SRN. Narodil se v roce 1940 v Rostocku a po studiu teologie působil v tehdejší NDR jako evangelicko-luteránský farář. Víra mu dala možnost oddat se pravdě a sílu, která mu pomáhala žít křesťanský život v menšinovém společenství. To mu umožnilo vystupovat za svobodu a říci  „ne“  systému NDR. Zůstal odvážným tam, kde se ostatní přizpůsobovali změnám politického a společenského života. Po sjednocení Německa se stal na krátkou dobu poslancem Spolkového sněmu. Od října 1990 působil Joachim Gauck jako první spolkový zmocněnec pro dokumenty státní bezpečnosti bývalé NDR. V čele tzv. „Gauckova úřadu“ setrval až do října 2020. Dne 18. března 2012 byl zvolen velkou většinou 15. spolkového shromáždění do úřadu spolkového prezidenta, který zastával do 18. března 2017.

Působení Joachima Gaucka, obzvláště v jeho reálně prožívané vzájemnosti se středoevropskými sousedy, odkazuje na pražského biskupa sv. Vojtěcha (956-997). Ten je ve svatovojtěšských zemích považován za „velkého patrona našeho kontinentu“, který položil základy „pro evropskou identitu a jednotu“ (papež Jan Pavel II.).

Vojtěchova nadace uděluje tuto cenu podle svých stanov každé dva roky osobnosti, která se vynikajícím způsobem zasloužila o trvalé sblížení celé Evropy a o prohloubení a péči sousedských vztahů mezi západo- a středoevropskými národy.

Mezi dosavadní nositele Vojtěchovy ceny se řadí Tadeus Mazowiecki, József Antall, František kardinál Tomášek, Franz kardinál König, Václav Havel, Helmut Kohl, František Mikloško, Władysław Bartoszewski, Arpád Göncz, Ján Čarnogurský, Petr Pithart, Hanna Suchocka, Imre Kónya a Peter Zajac.

 

Více o Vojtěchově nadaci