deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
nastupni_navsteva_u_prezidenta_senatu_dr
Foto: ©Senatskanzlei Bremen, FSO, MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nástupní návštěva velvyslance Tomáše Kafky v Brémách

Velvyslanec ČR v Německu Tomáš Kafka uskutečnil ve dnech 12. a 13. dubna 2021 nástupní návštěvu v Brémách, kde se setkal s představiteli spolkové země a obchodní komory. Navštívil také Archiv Výzkumného pracoviště pro východní Evropu (FSO) a firmu OHB věnující se vesmírné technologii.

Velvyslance Kafku přijal v prostorách brémské radnice starosta a prezident senátu Andreas Bovenschulte. Jejich rozhovor se věnoval jak jedinečné disidentské sbírce Archivu FSO či česko-brémské/německé spolupráci v oblasti podnikání či kultury, tak současným výzvám, jimž Evropa a oba státy čelí.

Setkání s prezidentem brémského parlamentu (Bremische Bürgerschaft) Frankem Imhoffem se věnovalo aktuální politické situaci v Česku a Německu, tématu vlastních i sdílených nesnází a jejich řešení v boji proti pandemii koronaviru či otázkám mezinárodní politiky.

Eduardem Dubbers-Albrecht, viceprezident Obchodní komory Brémy, nastínil velvyslanci Kafkovi důležitost vědeckých odvětví pro spolkovou zemi a tedy i zajištění jejich dalšího rozvoje prostřednictvím úzké spolupráce akademických institucí s firmami. Řeč přišla také na způsoby využití prostředků z fondu obnovy EU a na možnosti efektivní komunikace mezi zástupci ČR a Brém.

V Archivu FSO měl Tomáš Kafka možnost prohlédnout si některé dokumenty z unikátní sbírky zachycující život a díla disidentů, např. Karla Trinkewitze, Natalie Gorbaněvské či Andreje D. Sacharova, a dokumentující činnost prodemokratických hnutí a  aktivistů.  Tomáš Kafka ocenil vzornou péči archivu o vzácné samizdatové exempláře z doby totality. Materiály jsou často velmi chatrné, nicméně texty, které obsahují, promlouvají svou silou a pevností i k dnešním čtenářům.

přílohy

210412_nástupní návštěva velvyslance Kafky v Brémách