deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Martin Žáček, ZÚ Berlín
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

25+1 let partnerství Prahy a Berlína a založení Nadace Komenského zahrady v Českém Rixdorfu

Dne 25. října 2021 uspořádal ZÚ Berlín slavnostní večer k oslavě 25+1 let partnerství měst Prahy a Berlína, spojenou s připomínkou státního svátku České republiky a přivítáním nadcházejícího založení Nadace Komenského zahrady v Českém Rixdorfu v Berlíně-Neuköllnu.

Akce se konala ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy a berlínským Senátem, MHMP dovezl fotografickoou výstavu „Praha z výšky“ Dana Materny a zajistil hudební doprovod klavíristy Lukáše Čermáka.    

Nadcházející založení Nadace Komenského zahrady přivítali zástupci obou primátorů - Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora hlavního města Prahy a Matthias Kollatz, senátor pro finance Berlína, kteří podepsali Společné přohlášení o vzniku nadace (v příloze). Po uvítacím proslovu velvyslance Tomáše Kafky promluvili oba zástupci Prahy a Berlína. Nově vznikající Nadaci Komenského zahrady poté představil ředitel zahrady Henning Vierck.

Praha-Berlín 25+1

Praha-Berlín 25+1

Založení Komenského zahrady (ke dni 28. března 1992, 400. výročí narození Jana Amose Komenského) předcházelo navázání městského partnerství Prahy a Berlína (10. června 1995) a otevření zahrady, která se tak stala základním kamenem partnerství měst. Zahrada v berlínské čtvrti Neukölln dodnes pečuje o dědictví české kultury – Českých bratří, kteří sem coby exulanti přišli v polovině 18. století. 

Praha-Berlín 25+1

Praha-Berlín 25+1