deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Berlíně
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-německý inovační festival se věnoval vodíkovým technologiím

(Archivní článek, platnost skončena 01.10.2023.)

Velvyslanectví České republiky v Berlíně ve spolupráci s Českým centrem Berlín a agenturou CzechInvest uspořádalo ve středu 19. října 2022 v pořadí již 6. ročník Česko-německého inovačního festivalu. Ten letošní se věnoval vodíku a jeho využití v blízké budoucnosti nejen jako důležitého paliva, ale také jako nosiče energie v dopravě, průmyslu a domácnostech.
 
 

Důležitost vodíku zdůraznil hned ve svých úvodních slovech velvyslanec Tomáš Kafka. Strategický význam vodíku v současné době vyjádřil názvem jednoho z hitů britské rockové skupiny z konce 70. let „The Sweet“ „Love Is Like Oxygen“, dnes tedy spíše „hydrogen“ a tím festival zahájil. Díky vodíku můžeme podle něj čelit nejen aktuální energetické krizi vyvolané ruskou agresí na Ukrajině ale i klimatické změně. Energeticky soběstačné a klimaticky neutrální Evropy za pomoci využití vodíku můžeme dosáhnout ale jen díky společné mezinárodní spolupráci a Česko-německý inovační festival je k tomu velmi dobrou příležitostí.

Czech-German Innovation Festival

Czech-German Innovation Festival

V prvním bloku festivalu byla centrálním tématem budoucnost vodíkového hospodářství v České republice a Německu. L. Doucek představil Českou vodíkovou technologickou platformu (HYTEP) a P. Mervart, zmocněnec ministra průmyslu a obchodu pro vodíkové strategie, se věnoval zejména Vodíkové strategii České republiky. Plány týkající se Vodíkové národní strategie Německa přestavila E. Schmid z Německé energetické agentury (DENA) a W. Diwald, předseda  Německého svazu vodíkových a palivových článků (DWV), svůj příspěvek rozšířil o celoevropský vhled a představil záměr na vybudování „Green Hydrogen Pipeline“ z Turecka přes Balkán do střední Evropy.  

Czech-German Innovation Festival

Czech-German Innovation Festival

V druhém panelovém bloku přišla řada na konkrétní příklady využití vodíkové technologie jak v České republice, tak v Německu. Za německou stranu vystoupil C. Bracklo, který představil novou řadu BMW iX5 na vodíkový pohon, V. Lindner za h2-netzwerk-ruhr, který hovořil o průmyslem zatíženém Porúří a jeho transformaci směrem k využití vodíkové technologie. Řadu vystupujících za německou část uzavřel T. Hahn, který představil svůj start-up Ostwald, který se zabývá vývojem a výrobou těžkých nákladních aut či stavebních strojů na vodíkový pohon. Za českou stranu se druhého panelového bloku účastnil L. Polák, který představil ÚJV Řež, dále vystoupil O. Šabata z NET4GAS, který svým příspěvkem navázal na myšlenku „Green Hydrogen Pipeline“ a zapojení plynovodů vedoucích přes ČR do zmíněného evropského projektu. Součástí druhého bloku byl i D. Kurucz, který představil firmu Alstom zabývající se výrobou vodíkových vlaků a T. Krenc za firmu For H2 Energy, která se soustředí na celý řetězec vodíkové technologie od jeho produkce, skladování, distribuce až po finální aplikaci.

Czech-German Innovation Festival

Czech-German Innovation Festival

Výsledkem 6. Česko-německého inovačního festivalu byla shoda vystupujících expertů, že je potřeba jednat hned dnes a nečekat na zítřek. Vodík je šance, kterou podle nich nesmíme v Evropě propásnout. Shodli se, že nevadí, že vodíková technologie nebude od prvního začátku perfektní, důležitější jsou i malé kroky, které nás dovedou do cíle a s tím spojené překážky či částečný neúspěch by nás od toho neměly odradit. Festivalu se zúčastnilo přibližně 70 hostů z řad odborné veřejnosti. Neformální networking využili naši hosté k výměně kontaktů a snad i prvních nápadů na spolupráci. Na závěr akce mohli účastníci festivalu navštívit nově otevřenou výstavu Českého centra „Hluboké řeky tečou potichu“, která se věnuje problematice udržitelnosti v současném světě.

Czech-German Innovation Festival

Czech-German Innovation Festival

Děkujeme našim hostům za účast a budeme se těšit na další spolupráci.