deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Exportní příležitost v sektoru dopravy - německá města budou nakupovat elektrobusy

Německý automobilový průmysl čelí kritice, že nenabízí ekologická vozidla pro městskou dopravu - elektrobusy. V souvislosti s nadměrnými emisemi CO2 a NOX německá města plánují v příštích letech masívní nákup těchto dopravních prostředků a otevírají tak příležitosti pro české výrobce a dodavatele.
 

Dne 28.11.2017 se v Berlíně konal již v pořadí třetí „dieselový summit“, který se zabýval řešením problému znečištěného ovzduší v německých městech automobilovými emisemi. 

Spolková kancléřka A. Merkel v rámci summitu sdělila, že prostředky Fondu pro udržitelnou mobilitu v německých městech ve výši 1 mld. EUR budou s okamžitou platností k dispozici a čerpání bude jednoduché a bez zbytečné byrokracie. Fond by měl částkou 350 mil. EUR podpořit nákup elektrobusů a 150 mil. EUR ekologické úpravy starších autobusů. Dalších 250 mil. EUR by mělo plynout do digitalizace a tvorby inteligentních dopravních systémů, výstavby dobíjecích zařízení apod. Zbývajících 250 mil. EUR má poskytnout automobilový průmysl.

Celková alokace ve výši 1 mld. EUR je však nedostatečná, neboť ve střednědobém horizontu města postižená zhoršeným životním prostředím plánují pořízení až 6 000 elektrobusů. Tím se otevírají možnosti pro zahraniční výrobce, kteří mohou zaplnit tuto mezeru na trhu a realizovat ve střednědobém horizontu zakázky ve výši několika miliard EUR, což představuje příležitost i pro české výrobce a dodavatele. 

Autor: Ing. P. Jaroš, obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví České republiky v SRN