deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Hamburk
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Investice společnosti Hamburger Hafen und Logistik AG do železniční nákladní přepravy - příležitost pro české firmy

Společnost Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) kromě svých tradičních přístavních služeb hodlá expandovat do oblasti železniční nákladní přepravy. Součástí expanze je i plán na plné ovládnutí dceřiné společnosti Metrans a.s., která sídlí v České republice.

Hospodaření provozovatele hamburského přístavu, společnosti Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA), vykázalo za rok 2017 růst obratu o 6 % na 1,25 mld. EUR, zisku o 5 % na 173 mil. EUR a výkonů kontejnerové překládky o 8,1 % na 7,2 mil TEU. Pro letošní rok počítá předsedkyně představenstva HHLA A. Titzrath s výkony na úrovni roku 2017.

Oproti stagnujícím výkonům v tradičních přístavních službách však HHLA prosperuje v oblasti železniční nákladní přepravy. V nadcházejících 4 letech má dojít k investicím ve výši 350 mil. EUR do intermodální přepravy. Do kontejnerové překládky má být investováno 450 mil. EUR. HHLA navíc hodlá investovat do výkupu 13,5 % akcií své dceřiné společnosti Metrans sídlící v ČR, ve které již drží 86,5 % akcií. Pokud se odkup podaří, společnost HHLA bude mít tržní podíl na německé železniční síti v oblasti nákladní přepravy ve výši mezi 20 a 30 %, dojde k rozšíření nabídky poskytovaných služeb, což přinese výhody i pro české firmy obchodující s Německem a zahraničím obecně.

Zájem HHLA zcela ovládnout český subjekt není překvapivý: skupina Metrans je největším operátorem v kombinované dopravě ve střední a východní Evropě se sítí vlastních poboček a terminálů ve Slovinsku, Chorvatsku, Maďarsku, Slovensku, ČR a Německu. V roce 2016 dosáhla obratu 6,3 mld. Kč a 1,3 mld. Kč provozního zisku. HHLA do ní kapitálově vstoupila v roce 1995, do roku 2012 byla jejím akcionářem i Deutsche Bahn AG. Předsedkyně představenstva HHLA A. Titzrath současně zastává v Metrans a.s. funkci předsedkyně dozorčí rady.

Autor: Petr Jaroš, obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví České republiky v Německu