deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Německá ekonomika v I. čtvrtletí 2018

Přinášíme Vám přehled německé ekonomiky v I. čtvrtletí 2018: Aktuální ekonomický vývoj a prognózy; vnější ekonomické vztahy (zahraniční obchod SRN, zahraniční obchod ČR – SRN); podnikatelské a právní prostředí (novinky k minimální mzdě, mýtnému aj.); energetika; a plány na zvyšování veřejných výdajů za nové spolkové vlády CDU, CSU a SPD.

Německá ekonomika ve IV. čtvrtletí 2017 pokračovala v silném růstu, HDP si připsal 0,6 % (qoq), resp. 2,3 % (yoy). Na straně poptávky byl meziroční růst HDP podpořen všemi hlavními složkami. V mezičtvrtletním srovnání však překvapila stagnace soukromé spotřeby. Konjunkturální indikátory, zejm. průmyslová výroba, nové zakázky a obrat v maloobchodě v meziměsíčním srovnání sice oslabily, nicméně meziroční srovnání ukazuje pokračování růstu – asi s nižší dynamikou, což potvrzují i indexy ekonomického sentimentu. IFO Business Climate a ZEW Konjunkturerwartungen v únoru a březnu poklesly, index nákupních manažerů dokonce klesá již od listopadu. Akciové indexy DAX a MDAX poklesly za I. čtvrtletí o 7,5 %, resp. 3 %.

Růst německé ekonomiky bude i nadále tažen zejména soukromou spotřebou, státními výdaji a zahraničním obchodem, i když mezinárodní situace a obavy z omezování zahraničního obchodu a také posílení eura snižují očekávání německých exportérů. Situace na trhu práce, tj. pokles nezaměstnanosti a tvorba nových pracovních míst, pokračuje v rekordních hodnotách, zároveň však německé podniky stále více omezuje nedostatek kvalifikované pracovní síly. Nejsilnější je tento deficit ve stavebnictví (80 – 90 % firem) a analytici počítají s tím, že to bude hlavní příčina zpomalení růstu v tomto sektoru. I přesto se v březnu očekávání stavebních firem mírně zlepšila. Naopak dle indexu IFO se očekávání zhoršila ve zpracovatelském průmyslu, velko- i maloobchodu, nicméně však zůstávají na stále vysoké úrovni.

Část prognóz považuje německou ekonomiku za zenitem konjukturálního cyklu (Deutsche Bank) či v jeho blízkosti (Handelsblatt), nicméně riziko ochlazení růstu HDP nepovažují prognostici za vysoké (např. dle institutu ZEW odhaduje zhoršení situace pouze 12,9 % dotazovaných finančních analytiků). Prognózy růstu HDP na 2018 se pohybují okolo 2,3 %, pro r. 2019 okolo 1,8 %.

Autor: Tomáš Ehler, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v SRN

přílohy

Německá ekonomika v lednu - březnu 2018 - Newsletter... 1 MB PDF (Acrobat dokument) 29.3.2018