deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Berlin
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Německé hospodářství v r. 2018 pokračuje v růstu

Celkem 26 ze 48 německých oborových svazů očekává v r. 2018 zlepšení hospodářské situace, 20 svazů stejný vývoj jako v r. 2017 a pouze dva svazy očekávají zhoršení situace (lidové banky a potravinářský průmysl).

Německý HDP by v r. 2018 měl růst o 2 – 2,5 %, tažený zejm. soukromou spotřebou (některé analýzy však počítají s ochlazením jejího růstu), vládními výdaji a sílící mírou hrubé tvorby fixního kapitálu. Export a import dle prognóz posílí o 4 – 6 %. Podrobně viz Newsletter obchodně-ekonomického úseku ZÚ Berlín 12/2017 (sekce Aktuality). Robustní stav německého hospodářství dokládají i průzkumy mezi oborovými svazy, který připravil kolínský Institut der deutschen Wirtschaft (IW). 

Odvětvový barometr německého hospodářství pro r. 2018

Odvětvový barometr německého hospodářství pro r. 2018

Pozitivní očekávání významně souvisí se zahraničním obchodem a zvýšením prognóz růstu světové ekonomiky, zejm. pak v Evropě, kde německé firmy vytvářejí více než 50 % obratu. Důležité signály jsou zejm. pozitivní prognózy ze strany chemického průmyslu (základní vstupy pro všechna hlavní odvětví) a strojírenství, které počítá za r. 2017 s novým rekordem obratu okolo 224 mld. EUR a další růst o ca. 3 % v r. 2018. Většina oborových svazů – zejm. strojírenství, elektrotechnický průmysl, automotive a chemický průmysl - rovněž počítá s navýšením hrubé tvorby fixního kapitálu. Nižší míru investic předpokládají pouze těžební a keramický průmysl. Za největší riziko a faktor, který již nyní negativně ovlivňuje růst, považuje německé hospodářství nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

Autor: Tomáš Ehler, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v SRN