deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Německé zahraniční investice by měly v r. 2018 dosáhnout rekordní výše

Podle aktuálních průzkumů Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK, ke stažení ZDE)  plánuje 36 % podniků, které jsou aktivní v zahraničí, navýšit své investice. DE firmy by tak měly vytvořit 200 000 nových pracovních míst v zahraničí a 80 000 v SRN. Nejoblíbenější destinací pro zahraniční investice jsou země Eurozóny (63 %), země EU mimo EMU, tj. i ČR, si udržují vysokou popularitu a každý 4. podnik (23 %) zde plánuje investovat.

Německé domácí a zahraniční investice

Německé domácí a zahraniční investice

1. Konjunktura světové i DE ekonomiky, ale také nedostatek kvalifikovaných pracovníků (pociťuje 70 % firem), vysoké ceny energií a práce (48 %) stojí za záměrem německých firem více investovat v zahraničí (36 %, YOY: + 3 pb.). Překvapivé je vyrovnání výše investičních plánů pro zahraničí i tuzemsko, což však souvisí jak s nadměrným vytížením výrobních kapacit, resp. investicemi do jejich rozšíření, tak s oživením ekonomik EMU a obsluhováním těchto trhů z Německa. Nicméně u velkých podniků převažují investiční záměry v zahraničí.

2. Hlavní cíle německých zahraničních investic představují země Eurozóny (63 %, YOY: + 3 pb.), ČLR – která je nyní nejpopulárnější zemí (39 %, YOY: + 2 pb.) a severní Amerika (35 %, YOY: - 2 pb.) s tím, že z USA přicházejí rozporuplné signály – daňové reformy podněcují vyšší investice, obchodní politika naopak investory odrazuje. Země EU mimo EMU si udržují vysokou popularitu ve výši 23 % (2016: 18 %). UK v kontextu Brexitu a očekávaného snížení růstu ekonomiky představuje pouhých 5 % investičních projektů, přičemž nyní tvoří podíl UK na německých zahraničních investicích 10 %.

Německé zahraniční investice

Německé zahraniční investice

3. Hlavními motivy pro německé zahraniční investice zůstávají rozvoj struktur odbytu v cílových zemích (46 %, YOY: + 1 pb.), rozvoj produkce k odbytu v dané zemi / regionu (30 %, YOY: - 1 pb.) a snižování nákladů výroby (24 %). Posiluje význam nedostatku kvalifikovaných pracovníků v SRN, který pociťují 2/3 firem (v některých odvětvích, jako např. stavebnictví, i 90 %) a který stojí za 14 % zahraničními investicemi (2014: 10 %).

Německé zahraniční investice

Německé zahraniční investice

Zdroj dat a grafiky: DIHK

Autor: Tomáš Ehler, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v SRN