deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Německo o krok blíže k úspěšnému vývoji vakcíny pro COVID-19

Evropská agentura pro léčivé přípravky dne 6. 10. 2020 potvrdila zahájení tzv. „rolling review“ procesu zkoumajícího užití aktivní látky „BNT162b2“ vyvinuté společností BioNTech ve spolupráci s koncernem Pfizer Inc. Průběžný schvalovací proces byl zahájen v návaznosti na pozitivní předběžné výsledky studií této aktivní látky u dospělých. Experti se nicméně shodují, že i přes urychlený proces schvalování nebude vakcína k dispozici pro plošné užití dříve než na jaře 2021.
 

Biotechnologická společnost BioNTech získala jako první v Německu souhlas k zahájení přezkoumacího procesu aktivní látky proti COVID-19 u Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Preklinické a rané klinické studie u dospělých ukázaly, že aktivní látka „BNT162b2“  vykazuje jen lehké až mírné vedlejší účinky a u vzorků vyvolala značnou imunitní odpověď.  Vakcína  proto bude přezkoumána v rámci „rolling review“ procesu, který umožňuje expertům agentury EMA začít postupně přezkoumávat data ze studií BioNTech ještě před tím, než budou zcela kompletní. Do studie vakcíny už bylo zařazeno asi 37.000 účastníků ze 120 zemí světa, z toho 28.000 účastníků obdrželo druhou dávku vakcíny. Společnost plánuje prozkoumání účinků látky u zhruba 44.000 osob.

I když se u vakcíny pro Covid-19 předpokládá mnohem rychlejší proces schvalování, EMA zdůrazňuje, že je stále ještě brzy vyvozovat závěry o účinnosti a bezpečnosti vakcíny. „Jsem přesvědčen, že dříve než na jaře 2021 nebudeme mít k dispozici vakcínu pro plošné použití“, uvedl virolog Dr. Martin Stürmer z Univerzity Johann Wolfgang Goethe ve Frankfurtu nad Mohanem.

Výzkum BioNTech byl podpořen grantem ve výši 375 mil. EUR jako jeden ze tří programů podporovaných Spolkovým ministerstvem pro vzdělávání a výzkum. Také německá burza viditelně zareagovala na novou informaci společnosti BioNTech, přičemž během úterý 6. 10. 2020 vzrostly její akcie o 6 %  a zaznamenaly nejvyšší hodnotu přes 77,- EUR.  BioNTech již dříve uvedla, že pokud bude schvalovací proces vakcíny úspěšný, plánuje dodat až 100 mil. očkovacích dávek do konce roku 2020 a 1,3 mld. dávek do konce roku 2021.

Autor: Petr Jaroš, Žaneta Sobotková, obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví České republiky v Německu