deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Lockdown
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Německo pomůže podnikatelům postiženým v listopadu koronavirovou krizí částkou 10 mld. EUR

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2020.)

Německá spolková vláda přislíbila na měsíc listopad 2020 pomoc firmám postiženým částečným lockdownem. Za tímto účelem vláda uvolní až 10 mld. EUR. Pomoc by měla být „efektivní, rychlá a bez zbytečných byrokratických překážek“, uvedl spolkový ministr financí Olaf Scholz (SPD).
 

Pro překonání potíží spojených s částečným lockdownem, který vstoupil v platnost dne 2. 11. 2020, uvolnila spolková vláda až 10 mld. EUR. Opatření cílí na finanční náhradu ztrát způsobených koronavirovou epidemií prostřednictvím dotací a nabídkou zvýhodněného financování.

NÁHRADA PRODEJE

Firmám do 50 zaměstnanců, kterým je omezeno podnikání z důvodu vládních nařízení, stát uhradí až 75 % ztrát z jejich listopadového obratu. Referenčním bodem bude průměrný obrat za listopad 2019. U společností založených po listopadu 2019 pak tržby v říjnu 2020. OSVČ si budou moci vybrat, jako referenční bod mohou použít také průměrný prodej z předchozího roku. Při výpočtu částky pro větší firmy bude vláda postupovat v souladu se zákonem o státní podpoře, který určuje horní hranici podpory. Od poskytnuté ekonomické pomoci budou odečteny již dřívější státní příspěvky, jako je příspěvek na tzv. kurzarbeit nebo překlenovací příspěvek. Žádosti budou podávány prostřednictvím státní IT platformy dříve využívané pro překlenovací podpory (www.ueberbrueckungshilfe-unternehmen.de). Vláda počítá také s pomocí pro podniky nepřímo zasažené krizí.

Foto: Lockdown

KfW ÚVĚRY A PŘEKLENOVACÍ PODPORA

Společnosti budou moci i nadále využít stávajících nástrojů pomoci. Půjčky od státní rozvojové banky (Kreditanstalt für Wiederaufbau - KfW) by měly být nyní navíc dostupné také pro OSVČ a společnosti s max. 10 zaměstnanci. Takovéto společnosti mohou v závislosti na obratu dosaženém v roce 2019 prostřednictvím svých domovských bank požádat o půjčku až do výše 300.000 EUR. Vláda převezme odpovědnost za případný výpadek při splácení úvěru. Vláda také prodlouží překlenovací podporu a podporu pro malé a střední podniky do poloviny roku 2021 (původně do konce roku 2020) v rámci programu Überbrückungshilfe III. Kromě toho plánuje zlepšit podmínky pro poskytování podpory pro silně zatížená odvětví kultury, sportu a veletrhů.

Výše uvedená opatření považují přední němečtí ekonomové za rozumný kompromis mezi nutnými opatřeními k omezení pandemie a zachováním chodu ekonomiky. Německý ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) prohlásil, že „je nutné zachovat základy pro hospodářský růst a zabránit úpadku průmyslu jako za jarní vlny“. Ministr také dodal, že je už teď jasné, že Německo se na předkrizové hospodářské hodnoty vrátí až v roce 2022.

Autor: Petr Jaroš, Žaneta Sobotková, obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví České republiky v Německu