deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: BusinessInfo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Německo zrychluje na cestě k bezuhlíkové ekonomice

Německo představilo velké změny v oblasti investic do snižování emisí včetně nových cílů pro podíl obnovitelných zdrojů. Změny mohou dopadnout i na české firmy. Přinášejí řadu příležitostí při budování nové infrastruktury, ale také rizika spojená s podporou německého průmyslu.  
 

Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck (Zelení) představil program na ztrojnásobení rychlosti snižování emisí a výstavby bezemisních zdrojů energie. Do programu budou zahrnuty všechny sektory ekonomiky a Německo hodlá do roku 2030 vyrábět 80 % elektřiny z obnovitelných zdrojů (oproti dnešním 42 %). Ministr Habeck transformaci ekonomiky na bezuhlíkovou označil za „mamutí úkol“, který je ale nevyhnutelný a v budoucnu se „stane základem pro spojení ochrany klimatu a prosperity." Zatím nebyly uveřejněny finanční parametry, nicméně experti odhadují potřebné investice v řádu desítek miliard eur ročně.

Důležitou součástí programu budou smlouvy s průmyslem o ochraně klimatu, které vytvoří právní a finanční předpoklady pro přechod energeticky náročného průmyslu na bezuhlíkové technologie. Podpora nebyla ještě specifikována, ale měla by se týkat energeticky náročných   odvětví, jako jsou ocelářský, chemický a stavební průmysl. Z veřejných zdrojů bude firmám kompenzován rozdíl mezi investicemi do nových konvenčních a dražších bezuhlíkových technologií. Opatření má zachránit až 260.000 pracovních míst a posílit globální konkurenceschopnost německého průmyslu.  

Pro české firmy představují chystané investice šanci získat nové kontrakty a podílet se na masivních investicích do energetických sítí, výstavby solárních a větrných elektráren, vodíkové infrastruktury, sanace budov a topných systémů a úspornější průmyslové výroby. Rizikem pro konkurenceschopnost českých podniků by ale mohly být chystané smlouvy s průmyslem o ochraně klimatu, které by německé podniky mohly zvýhodnit oproti firmám z jiných zemí.  

Chystanou podporu transformace ostatně již hlasitě pochválil prezident Svazu německého průmyslu S. Russwurm, který uvedl, že „dohody o ochraně klimatu jsou ústředním nástrojem na podporu transformace německého průmyslu“ a „s tímto nástrojem bude dříve dosaženo ziskovosti klimaticky neutrálních výrobních procesů a náklady pro naše firmy budou předvídatelnější“. 

 

Autor: Ondřej Karas, vedoucí obchodně - ekonomického úseku