deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Emisní certifikáty 2021
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Německo zavádí od roku 2021 vyšší poplatky za emise CO2 v dopravě a vytápění

Německý spolkový sněm schválil novelu zákona o národním obchodování s certifikáty emisí paliv. Od roku 2021 tak začnou pro obchodování s emisemi v těchto sektorech platit nové vyšší ceny 25 EUR/t CO2, které se budou každoročně zvyšovat. Cílem je snížit atraktivitu fosilních paliv a urychlit přechod ke klimaticky šetrnějším alternativám.
 

Novela zákona o národním obchodování s certifikáty emisí paliv je předpokladem pro stanovení cen emisních certifikátů za 1t CO2 v sektorech dopravy a vytápění. Pro obchod s emisemi v těchto sektorech bude od roku 2021 platit podstatně vyšší částka 25,- EUR za tunu vypuštěného CO2 namísto původních 10,- EUR. Cena se bude každoročně zvyšovat a v roce 2025 dosáhne 55,- EUR oproti plánovaným 35,-  EUR. Od roku 2026 bude pro emisní certifikáty platit nový cenový koridor 55 - 65 EUR. Spolek počítá, že příjmy z emisních certifikátů dosáhnou 7,4 mld. EUR v roce 2021, v roce 2023 pak 10,5 mld. EUR. Z těchto příjmů bude financováno snížení poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie („EEG Umlage“) a od 1. 1. 2024 také zvýšení příspěvku při dojíždění za prací.

Novela zákona se bude vztahovat na subjekty obchodující topným olejem, zemním plynem, benzínem nebo naftou, které podle očekávání přesunou vyšší náklady na své zákazníky. Vyšší ceny poplatků za emise pocítí automobilisté a nájemníci bytů. Podle odhadů vzroste v roce 2021 cena 1 l benzínu o 7 eurocentů a 1 l nafty o 8 eurocentů.

Autor: Petr Jaroš, Žaneta Sobotková, obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví České republiky v Německu