deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: BER
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové berlínské letiště je po 14 letech výstavby konečně v provozu

Dne 31. 10. 2020 zahájilo provoz dlouho očekávané „nové“ berlínské letiště Brandenburg.  Veškerý letový provoz Berlína tak bude soustředěn na jednom místě. Stávající letiště Berlin Tegel na severozápadě Berlína postupně ukončí provoz, zatímco letiště Schönefeld se stane jedním ze tří terminálů nového letiště.

Letiště s oficiálním názvem Letiště Willyho Brandta Berlín Braniborsko (Flughafen Berlin Brandenburg Willy Brandt) ležící na jihovýchodě na území spolkové země Braniborsko mělo být přitom otevřeno již v roce 2011. K jeho otevření došlo ale až v době, která je vzhledem k probíhající koronavirové pandemii označována jako největší krize letecké dopravy od konce 2. světové války. Jeho výstavba, která byla poznamenána chybami při plánování, řízení a dozoru, si nakonec vyžádala plných 14 let. Termín otevření byl kvůli technickým problémům několikrát odložen. Celková odhadovaná cena nového letiště se navýšila z původních 2 mld. EUR na dnešních zhruba 6,6 mld. EUR.

Hlavní terminál letiště má rozlohu 360 tis. m2 a jeho dominantou je 72 m vysoká řídicí věž. Letiště by při plném provozu mělo přepravit až 40 mil. cestujících ročně  a stát se třetím nejvytíženějším letištěm po Frankfurtu nad Mohanem se 40,5 mil. a Mnichově s 27,4 mil. cestujících v roce 2019.   

Foto: BER

Nové letiště nahradí dvojici stávajících berlínských letišť, Tegel a Schönefeld. Zatímco letiště Tegel provoz ukončí, Schönefeld se bude rozvíjet dále, nyní pod označením Terminál 5. Nové letiště má k dispozici dva nové terminály T1 a T2, skládá se z pěti úrovní, včetně vyhlídkové plošiny pro návštěvníky, odbavovacích a odletových a příletových bran. Nové letiště je napojeno na berlínskou dopravní infrastrukturu prostřednictvím vlastní železniční stanice a zastávek S-Bahn.  

I přes současnou krizi zdůraznil během slavnostního zahájení úřadující starosta Berlína M. Müller  hospodářskou dimenzi nového letiště a označil jej za „důležitý projekt budoucnosti“ pro region, východní Německo a evropské sousední země. Spolkový ministr dopravy a digitální infrastruktury A. Scheuer označil nové letiště jako nástroj hospodářského oživení po ukončení pandemie, přičemž by se mělo stát mezinárodním leteckým uzlem.

Autor: P. Jaroš, obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví České republiky v Německu