deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozor na podvodné firmy v Německu

Spolková republika Německo je jednou z nejvyspělejších zemí Evropské unie, nicméně i zde dochází k nekalým praktikám a cíleným firemním podvodům. Za poslední roky se podvody v Německu znatelně zvýšily a ekonomická kriminalita je stále větším problémem, kterým se aktivněji zabývá i nová spolková vláda.

Dle aktuálních průzkumů provedených poradenskou společností KPMG 58 % podnikatelů uvedlo, že se za uplynulé dva roky stali obětí podvodů a zpronevěry. Za dva roky se počet dotčených společností zvýšil o 13 procentních bodů. U velkých společností bylo dokonce postiženo 73 % respondentů. Nová spolková vláda má v programovém prohlášení kapitolu, která se věnuje zpřísnění a větší flexibilitě sankcí vůči usvědčeným společnostem. 

Konkrétní případ – zařazení do firemních databází

Rádi bychom upozornili na společnosti, které specifikovaným typem formuláře, např. s tučným nadpisem „EBN European Business Number“, rozesílají a nabízí zápis do různých, zpravidla domnělých, registrů EU. V zaslaném formuláři  žádají o  aktualizaci veškerých údajů firmy a osoby, která tento formulář vyplňuje. Po učinění tohoto kroku se dotyčný zavazuje ke zveřejnění a zaevidování své firmy na soukromé webové stránce dané společnosti na dobu tří let za cenu minimálně 677 eur ročně. Na tomto webu jsou zveřejněny firmy, které v dobré víře podepsaly příslušný formulář. Reklama na soukromém portálu uvádí, že zveřejněné firmy mají vysoký počet zhlédnutí, a proto je potenciální zákazníci rychle najdou. Taková informace je však nepravdivá. Již jsme zaznamenali podvodné jednání této firmy i vůči českým podnikatelským subjektům.

Charakteristické znaky nabídky takové firmy jsou dopisy, které jsou napsány tak, že si oslovený, při zběžném přečtení myslí, že se jedná o doplnění údajů o DIČ,  pro účely obchodního styku. V záhlaví formuláře Vás může zmást např. označení - Final Call - Missing European Business Number, EBN apod. Pro vyšší účinek je dokonce česky uvedeno: Daňové identifikační číslo. V textu vytištěném malými písmeny se nacházejí skryté náklady, které jsou odlišné pro různé formuláře i různé země. Sahají od 700 až po téměř 1000 € a účtují se ročně. Z textu vytištěného malými písmeny rovněž vyplývá, že se smlouva uzavírá na dobu minimálně tří let.

Jak postupovat proti nekalým jednáním podobných firem?

Pokud od takových společností dostanete úředně vypadající formulář s nápisem „EBN European Business Number“ apod., je nejlepší nereagovat a e-mail vymazat.

V případě že obdržíte formulář pro aktualizaci Vašich firemních údajů do Evropského obchodního rejstříku (EBR) či do jiných databází,  vždy zprvu požádejte dotyčnou firmu, aby Vám doložila oprávnění a informace k daným databázím. Kupříkladu do Evropského obchodního rejstříku jsou totiž informace nahrávány přímo z národních obchodních rejstříků.

Pokud však již podobnou podvodnou smlouvu s německým subjektem podepíšete, doporučujeme se neprodleně obrátit na advokáty, kteří se specializují na právo v obchodních vztazích ČR a SRN. V případě potřeby Vám obchodně-ekonomické oddělení Velvyslanectví poskytne kontakty na takové advokátní kanceláře.

 

Tomáš Ehler a Jan Trojáček, obchodně-ekonomického oddělení

Velvyslanectví České republiky v SRN

Wilhelmstr. 44 | 10117 Berlin

Bundesrepublik Deutschland | Tel.: +49-30-22638195 | Fax: +49-30-22638198

Email: commerce_berlin@mzv.cz | http://www.mzv.cz/berlin