deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Crystal Valley
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Presstrip do Crystal Valley

(Archivní článek, platnost skončena 28.02.2022.)

Ve dnech 28. 9. – 1.10.2021 proběhl presstrip pro německé novináře z redakce Tagespiegel a nedělního vydání Frankfurter Allgemeine (FAZ) a touroperátory z Bavorska do severních Čech za účelem představení jedinečného projektu Crystal Valley.
 

Projekt Crystal Valley – Křišťálové údolí spojuje sklářské, bižuterní a šperkařské firmy na severu Čech napříč Jizerskými horami, Krkonošemi, Českým rájem a Lužickými horami. Sklo a první sklářské hutě se v tomto regionu objevují už v 16. století a právě na dlouholetou tradici sklářství, bižuterie a šperkařství tento projekt navazuje. Spojuje více než 50 velkých či malých sklářských firem, muzeí a rodinných výrobců ze severu Čech.

Účastníci presstripu do Crystal Valley

Účastníci presstripu do Crystal Valley

 

Čtyřdenní cesta umožnila novinářům a zástupcům cestovních kanceláří vidět Sklárnu Novotný Glas, nejstarší sklárnu v Čechách Novosad v Harrachově, uměleckou sklárnu Pačinek, Ajeto a také nejprestižnější sklárnu Lasvit v Novém Boru.

 

Neobvyklým zážitkem byla návštěva firmy Rautis v Poniklé, která vyrábí perličkové vánoční ozdoby a letos byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Návštěva ve firmě Rautis

Návštěva ve firmě Rautis

Křišťálový kostel v Kunraticích u Cvikova stejně jako návštěva františkánského kostela v Hejnicích byl výborným příkladem sklářského umění v praxi. Muzeum skla a bižuterie v Jablonci a Muzeum Českého ráje návštěvníky přesvědčilo, že sklo je skutečným pokladem na severu Čech.

Muzeum bižuteria a skla v Jablonci

Muzeum bižuteria a skla v Jablonci

Kostel v Kunraticích u Cvikova

Kostel v Kunraticích u Cvikova

V galerii světoznámé firmy Granát se mohli účastníci presstripu naživo přesvědčit, jak náročná je výroba šperků s tak malými kameny.

 

Autor: Tereza Petráňová, OEÚ