deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Reorganizace koncernu Volkswagen AG

Na zasedání dozorčí rady koncernu VW dne 12.4.2018 došlo reorganizaci. Novým předsedou představenstva byl jmenován dosavadní člen představenstva Herbert Diess. Koncern byl současně rozdělen na šest operativních jednotek a oblast Číny. Dceřiné společnosti koncernu budou nově rozděleny do tří skupin: Volumen, Premium a Superpremium.

Novým předsedou představenstva byl jmenován dosavadní člen představenstva Herbert Diess. Nováčky v představenstvu koncernu se stanou dosavadní předseda představenstva automobilky Porsche Dr. Oliver Blume a současný generální tajemník koncernové podnikové rady Gunnar Kilian. Kilian převezme po odstupujícím K. Blessingovi oblast personalistiky a organizace. Na druhou stranu představenstvo opouští na vlastní žádost Dr. Garcia Sanz, který byl zodpovědný za oblast nákupu.

Dozorčí rada odsouhlasila rozdělení koncernu na šest operativních jednotek a region Číny. Dceřiné společnosti koncernu budou nově rozděleny do tří skupin: Volumen (VW, Škoda, Seat, VW užitková vozidla), Premium (Audi) a Superpremium (Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini). Dalšími jednotkami jsou Nákup a komponenty, Finanční služby a Truck & Bus (nákladní vozy a autobusy Man, Scania a dceřiná společnost VW v Brazílii). Posledně jmenovaná jednotka bude transformována do akciové společnosti, která následně vstoupí na burzu. Koncern počítá s tím, že si ponechá kontrolní balík akcií. Současně dojde ke změně sídla společnosti Truck & Bus z Braunschweigu do Mnichova.  

Novým organizačním uspořádáním má dojít k zeštíhlení koncernového řízení, využití synergií v jednotlivých operativních jednotkách a urychlení rozhodovacích procesů. Výše uvedené skupiny budou přímo řízeny členy představenstva. Skupinu Volumen a tedy i značku Škoda bude řídit sám Diess. Do jeho gesce bude patřit i výzkum a vývoj vozů a automobilové informační technologie. Kromě toho bude zastávat post předsedy dozorčí rady automobilky Audi a předsedy představenstva u Porsche. Členové představenstva by měli mít nyní více kompetencí. Nový člen představenstva O. Blume, o kterém se spekuluje jako o možném budoucím předsedovi představenstva koncernu, by měl mít na starosti výrobu a dohlížet nad všemi dvanácti dceřinými společnostmi. 

Analytici varují před nadměrným počtem funkcí nového předsedy představenstva VV. Na druhé straně oceňují plánovaný vstup na burzu divize nákladních vozů. To je nepříjemná zpráva pro spolkovou zemi Dolní Sasko, které přesunem sídla do Mnichova dojde ke snížení prestiže, sníží se zaměstnanost a výběr daní. 

Změna na postu předsedy představenstva přinesla první změny, které se týkají koncernového a personálního uspořádání. Překvapivý pád bývalého předsedy představenstva, odchod dalších vysokých manažerů, výrazná obměna představenstva, diskuse o reorganizaci koncernu dávají tušit, že do budoucna lze počítat u koncernu VW a u jeho předsedy představenstva se vším. Zda se skutečně podaří koncern obměnit a připravit ho na budoucí výzvy, ukáží až příští měsíce a roky. Skutečnost, že automobilka Škoda, která je společně se značkami VW a Seat zařazena do společného segmentu a  bude podléhat přímo předsedovi představenstva, lze brát jako výzvu a příležitost z této situace vytěžit maximum možného. Na druhou stranu lze očekávat i více direktivní způsob řízení Škody Auto.

Autor: P. Jaroš, obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví České republiky v Německu