deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spolková vláda zavádí finanční podporu pro nákup nákladních automobilů s alternativními pohony


Spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer představil 4. 6. 2018 nové schéma pro podporu nákupu  nákladních automobilů a tahačů s alternativními pohony (text vyhlášky ZDE). Podpora se bude vztahovat na vozidla o váze minimálně 7,5 t, určená na přepravu zboží. Vozidla musí odpovídat příslušným emisním normám EU a musí se jednat o sériově vyráběná vozidla, která se prodávají alespoň v jedné zemi EU. Výše příspěvku pro jednotlivé typy vozidel se liší, nejvyšší podporu obdrží vozidla s elektropohonem o váze nad 12 t.

Příspěvek je ovšem omezen na pokrytí vícenákladů oproti nákupu srovnatelných standardních (např. dieselových) vozidel, splňujících normu Euro VI. Příspěvek může pokrýt maximálně 40 % těchto vícenákladů. Každá firma může v jednom kalendářním roce žádat o příspěvek ve výši maximálně 500 000 €. Vozidla, jejichž nákup byl takto podpořen, musí zůstat v provozu na území Německa minimálně další 4 roky. Žádat o příspěvek by mělo být možné od tohoto června, na rok 2018 bude alokováno až 10 milionů €. Program podpory je omezen do r. 2020.

Typ pohonu

Výše příspěvku (€)

CNG

8000

LNG

12000

*Elektropohon do 12 t

12000

*Elektropohon nad 12 t

40000

Výše příspěvků pro jednotlivé druhy vozidel (Zdroj: BMVI)

* tato podpora se vztahuje na všechny typy pohonů využívající elektromotor, kromě bateriových pohonů se jedná např. i o palivové články

Kromě této formy podpory budou od začátku roku 2019 nákladní vozidla s elektrickým pohonem osvobozena od mýtného na německých silnicích (dálnice a spolkové silnice).

Podle vyjádření zástupců spolkového svazu nákladní dopravy (BGL) je nová podpora vítaná, zvětší například dostupnost ekologických  alternativ pro střední podniky, které by si jinak vyšší náklady, spojené s nákupem těchto vozidel, nemohly dovolit. Podle svazu ovšem nebyla na podporu vyčleněno dostatečně velké množství prostředků.

Autoři: Ondřej Černý a Tomáš Ehler, obchodně-ekonomické oddělení, Velvyslanectví České republiky v SRN