deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Světová premiéra české robotické ruky pro navíjení elektromotorů v Berlíně

Světovou premiéru na prestižním elektrotechnickém veletrhu CWIEME, který se konal v Berlíně od 21. do 23.5.2019, zažila vůbec první robotická ruka pro navíjení elektromotorů české firmy SOPO.
 

Robotickou ruku v Berlíně představila společnost SOPO s.r.o. z Modletic u Prahy. Špičkovou technologickou novinku na českém stánku pokřtil velvyslanec České republiky v Berlíně Tomáš Jan Podivínský, který při této příležitosti v nadsázce poznamenal, že Karel Čapek by měl radost z nového přírůstku do české robotické rodiny.

Foto: Slavnostní přestřižení pásky při inauguraci české robotické ruky v Berlíně

Premiéra v Berlíně je o to cennější, neboť české firmy patří v oblasti elektrotechnického průmyslu technologicky k evropské špičce a Německo, kde roční obrat v elektroprůmyslu dosahuje 180 mld. EUR, je pro ně nejdůležitějším exportním trhem.

Česká firma SOPO, která patří k evropským lídrům v oblasti výroby elektromotorů, od letošního roku ztělesňuje trend zavádění automatizace a robotizace do českého průmyslu. Ve spolupráci s předním švýcarským výrobcem robotů Stäubli za 6 měsíců úspěšně vyvinula inovativní robotickou ruku TX2/SOPO.

„Díky této robotické ruce bude výroba elektromotorů a navíjených komponentů vysoce přesná, bez nutnosti pravidelné kalibrace a to při dosažení nižších nákladů na údržbu zařízení,“ popisuje Vladimír Olmr, jednatel společnosti SOPO. Od zavedení robota do výrobních procesů si firma slibuje zefektivnění kusové i sériové výroby a upevnění technologické pozice na trhu.

Na stánku České republiky se vedle firmy SOPO s.r.o. prezentovaly společnosti ELEKTROPORCELÁN a.s., P&V Elektronic spol. s r.o., PZK BRNO a.s. a SILENT- CZECH spol. s r.o.

Autor: P. Jaroš, obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví České republiky v SRN