deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Foto: IAA, Frankfurt n. M.
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sympózium „Spalovací motor - problém nebo součást řešení?“, Frankfurt n. M.

V rámci 67. ročníku Mezinárodního automobilového veletrhu (IAA) ve Frankfurtu n. M. proběhlo dne 18.9.2017 sympózium pod názvem „Spalovací motor nebo součást řešení“. Akci uspořádal Německý svaz automobilového průmyslu (VDA) ve spolupráci s velvyslanectvími zemí V4 v SRN.

Spalovací motor a otázka jeho budoucnosti představuje téma, které svým významem přesahuje hranice SRN a stává se politickým tématem v mnohých zemích světa. Proto se Německý svaz automobilového průmyslu společně se zeměmi V4 rozhodli společně přispět do diskuse o budoucnosti spalovacího motoru.

ČR na sympóziu zastupoval pan Zdeněk Petzl, výkonný ředitel AutoSAP ČR, Slovensko prezident Svazu slovenského automobilového průmyslu, Prof. Juraj Sinay. Polsko a Maďarsko zastupovali náměstci ministrů hospodářských resortů.

Účastníci sympózia se shodli na potřebě vyváženého přístupu, který na straně jedné bude respektovat podporu hospodářské konkurenceschopnosti a na straně druhé chránit životní prostředí. Sympózium potvrdilo, že i přes nástup nových trendů, ke kterým se řadí elektromobilita, digitalizace, autonomní řízení apod., spalovací motor je a ještě dlouhou dobu zůstane nenahraditelnou pohonnou jednotkou.

Kritické stanovisko účastníci sympózia zaujali k politickým tlakům na zavedení konkrétní pohonné jednotky, na stanovení pevných kvót výroby vozů s alternativním pohonem, k systému podpory alternativních technologií či k opatření omezující mobilitu vozů s dieselovými motory. Zdůraznili pro tato citlivá témata potřebu široké diskuse na příslušných úrovních.    

Autor: Petr Jaroš, obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví ČR v SRN

 

Mgr. Z. Petzl, LLM, výkonný ředitel, AutoSAP ČR

 

Sympózium „Spalovací motor - problém nebo součást řešení?“

 

Účastníci panelové diskuse