deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Zastupitelský úřad ČR v Berlíně
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Význam Česka v německé ekonomice stoupá

Česká republika se i díky Brexitu vyhoupla mezi desítku nejvýznamnějších obchodních partnerů Spolkové republiky Německo. Poslední roky ekonomického útlumu ovlivněného koronavirovou pandemií i ruskou válkou na Ukrajině měly vliv i na stagnující počet zahraničních investic v SRN. Některé české firmy přitom i poměrně nenápadně budují svůj business u našich západních sousedů a některé už patří mezi významné regionální zaměstnavatele.

Německo-český obchod je velmi významný nejenom z české strany hranice. Česko se v loňském roce konečně přehouplo do top 10 německých obchodních partnerů, když jsme objemem vzájemného obchodu přeskočili Velkou Británii. Například 4 krát větší Polsko má přitom se SRN jen o čtvrtinu větší objem obchodní výměny než Česko.

Spolková republika Německo je sice druhým největším investorem v Evropě. Sama se ale také snaží nalákat nové investice. Počet přímých zahraničních investic v SRN v roce 2022 klesl již 5. rok po sobě.  Německo začíná ztrácet nové investice kvůli vysokým nákladům za práci i energie, byrokratické zátěži a pokulhávající digitalizaci.  Např. Velká Británie a Francie SRN překonávají v počtu investičních projektů zaměřených na ICT či služby pro firmy. Německé investiční prostředí je komplikované i federálním zřízením a různou výší daní, která se liší nejenom v rámci jednotlivých spolkových zemí, ale např. v případě daně z příjmu právnických osob i v jednotlivých municipalitách.

Investiční prostředí je v SRN ale stále velmi dobré a země vychází v žebříčcích investičních destinací stále mezi nejlepšími. Investorům nabízí stabilní instituce, výbornou vymahatelnost práva, kvalifikovanou pracovní sílu, a vynikající zázemí vědy a výzkumu. V rámci legislativy prověřování investic jsou v některých citlivých odvětvích prověřovány nákupy podílů v německých firmách a to i v případě subjektů z EU. Prověřování potom provádí Spolkové ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu.

České investice v Německu

V německých médiích se poslední dobou v souvislosti s akvizicemi z Česka mluvilo především o nákupu minoritního podílu PPF v mediálním domě ProSiebenSat.1 Media. Česká firma získala 10,1 % a stala se tak druhým největším akcionářem hned po mediální skupině bývalého italského premiéra Berlusconiho. 

Jen český stát, především prostřednictvím polostátního ČEZu a dalších státních firem zaměstnává v SRN okolo 7 500 zaměstnanců ve zhruba 80 firmách. Mezi nejvýraznější investice ČEZu v SRN patří jenská firma Elevion a řada jejích dceřiných firem. Jedná se o celou škálu technologických firem a firem zabývajících se obnovitelnými energiemi. ČEZ prostřednictvím Elevionu nakoupil i některé firmy z kategorie Mittelstandu jako je technologická firma Rudolf Fritz z Mainzu.

Regionálně významnými zaměstnavateli jsou především firmy z rodiny LEAG patřící české patřící do skupiny EPH. Jen jeho Lausitz Energie Verwaltungs, Lausitz Energie Kraftwerke a Lausitz Energie Bergbau, obě se sídlem v braniborském městě Cottbus zaměstnávají v SRN okolo 12 000 zaměstnanců. Významným zaměstnavatelem jsou v SRN i firmy ze svěřenského fondu Agrofertu jako jsou jeho pekárenské firmy Lieken a Lieken Brot- und Backwaren či chemička SKW Stickstoffwerke Piesteritz patří k vůbec největším lokálním zaměstnavatelům v regionu okolo dolnosazkého Lutherstadt Wittenberge.

Úspěchy v SRN ale slaví i celá řada dalších českých firem. K těm, které v SRN zaměstnávají větší množství zaměstnanců, patří také Winning Group - česko-německá firma, kterou z Brna vede mezinárodní tým v čele s hlavním akcionářem Sebastianem Wagnerem, Němcem za Schwarzaldu. Ten se usadil na Moravě, odkud začal budovat firmu zaměřenou na stavebnictví a v automotive. V posledních letech přitom Winning nakoupil řadu německých firem, často ve finančních problémech. Vlastní tak už dnes v SRN několik továren a zaměstnává několik tisíc lidí.

Zastupitelské úřady ČR v Německu poskytují českým firmám pomoc nejenom při vstupu na německý trh, ale jsou schopny poskytnout podporu i firmám, které plánují v SRN investovat či založit pobočku. Kromě konzultací a podpory při jednáních je po dohodě možné využít i prostory ambasády. 

Autorka: Helena Schulzová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Berlíně