deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Regulace doby odpočinku řidičů kamionů platí v SRN od 25. 5. 2017

Od 25. 5. 2017 bude v SRN platit zákaz trávení běžné týdenní doby odpočinku řidičů nákladních vozů v kabinách, a to na základě zákona o změně zákona o nákladní přepravě, zákona o jízdním personálu, zákona o regulaci pracovní doby samostatně výdělečně činných řidičů nákladní dopravy, zákona o provozu na silničních komunikacích a zákona o zřízení Spolkového úřadu pro silniční dopravu, který dnes, 24. 5. 2017, byl zveřejněn ve Spolkovém věštníku a zítra vstoupí v platnost.
 

Německý spolkový sněm schválil zákaz trávení běžné týdenní doby odpočinku v kabinách nákladních vozů, resp. neuznání tohoto odpočinku podle čl. 8, odst. 6, nařízení ES č. 561/2006. V par. 8a zákona o jízdním personálu nově stojí, že „...nebude běžná týdenní doba odpočinku podle článku 8, odstavce 6 dodržována, pokud tato bude strávena ve vozidle nebo na místě bez vhodných možností ke spánku“.

Nedodržování pravidelných odpočinků může být sankcionováno až do výše 30 000 €. Řidiči tak podle platného sazebníku bude hrozit pokuta do výše 60 €, podnikatelskému subjektu až 180 € za každou strávenou hodinu ve vozidle, pokud běžnou týdenní dobu odpočinku řidič nestráví dle platné legislativy, tj. mimo kabinu nákladního vozu, resp. na místě s vhodnými možnostmi ke spánku.

Německý zákonodárce následuje právní úpravy ve Francii, Belgii a Lucembursku mj. v kontextu zhoršení situace na parkovištích a odpočívadlech v blízkosti hranic s uvedenými zeměmi.

Praktické informace pro speditéry od Spolkového úřadu pro nákladní dopravu (BAG)

Na rozdíl od regulace ve Francii nezahrnuje německá právní úprava povinnost, aby řidič doložil účtenku za ubytování v hotelu/pensionu (pro běžnou týdenní dobu odpočinku). Vedle hotelu/pensionu tak v SRN do úvahy přichází např. pobyt u příbuzných či v ubytovacích kapacitách podniku, kam byl náklad dovezen. Podmínkou je dodržení „vhodných podmínek pro spánek“, které dle platné soc. legislativy zahrnují zejm. uzamykatelnou místnost s postelí, sanitární zařízení a zajištění bezpečnosti objektu.

Při kontrole bude řidič dotázán, kde strávil běžnou týdenní dobu odpočinku (adresa, telefon). Uvedené adresy budou namátkově kontrolovány, ať již telefonicky, tak policejní hlídkou. Nicméně účtenka z hotelu/pensionu samozřejmě kontrolní proces usnadní.

Text zákona najdete ZDE, usnesení Německého spolkového sněmu ZDE. Doplňující informace Spolkového úřadu pro nákladní dopravu najdete ZDE.

Autor: Tomáš Ehler, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v SRN