deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování mezi ČR a SRN

Níže naleznete platné informace týkající se cestování a přechodu hranic mezi Českou republikou a Německem.

NEJČASTĚJI KLADENÉ OTÁZKY:

1. Mohu do země přicestovat bez udání důvodu?

Dle informace Velvyslanectví SRN v Praze je vstup do Německa

  • českým občanům a občanům zemí EU s potvrzením o pobytu v ČR a
  • občanům třetích států s dlouhodobým povolením k pobytu v ČR (povolení k pobytu platné po dobu delší než 90 dní) 

v zásadě umožněn bez udání důvodu a bez nutnosti předložení negativního PCR testu na nemoc COVID-19. Od 1. 7. je umožněn vstup i z dalších zemí s nízkým rizikem nákazy.

Pro osoby cestující ze zemí, které jsou na stránkách Institutu Roberta Kocha klasifikované jako rizikové oblasti, platí téměř ve všech spolkových zemí povinná 14denní karanténa. Pokud daná spolková země povinnou karanténu pro cestující z rizikových zemí zavedla, musí se tyto osoby samy izolovat a informovat místní hygienickou stanici (Gesundheitsamt) o svém příjezdu. V některých spolkových zemích platí možnost výjimky z povinné karantény v případě, že byl proveden PCR test s negativním výsledkem. Test musí být proveden v jedné ze zemí uvedených na stránkách Institutu Roberta Kocha, a to maximálně 48 hodin před příjezdem. Aktuální informace pro vstup do Německa naleznete na stránkách spolkového ministerstva vnitra spolkové policie.

Informace o pravidlech týkajících se povinné karantény naleznete na stránkách Institutu Roberta Kocha. Informace a povolení výjimek může jakožto příslušný úřad poskytnout také hygienická stanice (Gesundheitsamt) v místě vašeho plánovaného pobytu. Místně příslušnou hygienickou stanici naleznete zde 

2. Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?

Pro vstup do Německa z třetích států (tzn. ze států, které nejsou členy EU nebo schengenského prostoru) může platit povinnost karantény.

3. Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat?

Průjezd Německem do jiného schengenského státu je možný, pokud lze věrohodně doložit, že v cestě bude možné na území jiného státu pokračovat (tj. bude umožněno vcestování do dalšího státu) a neexistuje jiná dopravní alternativa. Bližší informace jsou k dispozici na stránkách spolkové policie.

4. Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky?

Ano. Podmínky jsou stejné jako před vypuknutím koronavirové pandemie.

5. Na co si mám dát pozor? (specifika dané země, např. povinnost nošení roušek, atd.).

V jednotlivých spolkových zemích může platit povinnost nosit roušky, případně šály, šátky zakrývající ústa a nos, v uzavřených veřejných prostorech a v hromadných dopravních prostředcích (vlaky, metro, tramvaje, autobusy). Povinnost nosit roušku nemají děti do 6 let a osoby, u kterých to ze zdravotních důvodů nelze vyžadovat. V ostatních prostorách nošení roušky není povinné, ale je doporučeno v situacích, kdy nelze zajistit bezpečný odstup mezi osobami, tj. minimálně 1,5 m.


1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

V souvislosti s rozhodnutím vlády o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR doporučuje MZV i nadále cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech. Důvodem jsou rozsáhlá restriktivní opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a výrazné komplikace v dopravě.

Aktuální pravidla pro vycestování z ČR do zahraničí a otevřené hraniční přechody ČR naleznete na stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Rozcestník Ministerstva zahraničních věcí s informacemi o cestování do ostatních států najdete na stránkách MZV.

2.VSTUP NA ÚZEMÍ SRN

Aktuální podmínky pro vstup do Německa naleznete na stránkách Velvyslanectví Německa v Praze (v češtině):

https://prag.diplo.de/cz-cs/aktuelles/-/2319970

3. DOPRAVA

AUTOBUSOVÁ: Lze využít nabídky autobusových dopravců jako např. Flixbus, Regiojet, Eurolines aj.

VLAKOVÁ: Od 25. 5. došlo k částečnému obnovení provozu mezistátních vlaků linky Ex 5 v úseku Praha – Berlín. Sledujte stránky společnosti České dráhy.

LETECKÁ: Od 18. 5. nabízí Czech Airlines leteckou dopravu do různých destinací v Německu.

NÁKLADNÍ: Informace k nákladní dopravě viz: https://www.mzv.cz/berlin/cz/obchod_a_ekonomika/aktuality/nakladni_doprava_do_nemecka_pokracuje_i.html

4. OPATŘENÍ:

Spolková republika Německo a jednotlivé spolkové země se dohodly na zrušení povinné karantény při vstupu na území Spolkové republiky Německo z jiného členského státu EU, státu schengenského prostoru a Velké Británie za předpokladu, že bude celkový počet nových případů nákazy v daném státě za posledních sedm dnů nižší než 50 případů na 100 000 obyvatel. Na webové stránce Robert-Koch-Institutu se lze informovat, na které evropské státy  se toto pravidlo vztahuje.

V jednotlivých spolkových zemích platí povinnost nosit roušky k zakrytí dýchacích cest zpravidla v hromadné dopravě a uzavřených prostorách.

Podrobné informace o opatřeních v Berlíně naleznete zde.

Podrobné informace o opatřeních v Bavorsku naleznete zde.

Podrobné informace o opatřeních v Sasku naleznete zde.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Stránky Ministerstva vnitra SRN

Stránky Ministerstva zahraničí SRN

Stránky Velvyslanectví SRN v Praze

Stránky Generálních konzulátů ČR v Drážďanech, Mnichově a Konzulátu ČR v Düsseldorfu

Stránky Zemského úřadu Berlín