deutsch  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: zVg.
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Švýcarská pošta přichází s poštovní kryptoznámkou

Sběratele známek, spekulanty, investory a také fanoušky kryptoměn bude jistě zajímat první švýcarská krypto poštovní známka. Švýcarská pošta uvede svoji historicky první digitální známku na trh ve čtvrtek 25. listopadu 2021. Bude se jednat o milník v historii švýcarských poštovních známek? To ukáže čas. Nicméně je to další švýcarský krok k propojení fyzického světa s tím digitálním. A slovo zde má opět blockchain. 

O co vlastně půjde? Nová švýcarská poštovní známka bude vypadat jako klasická známka. Bude samolepící a bude na ní vyobrazena hora Matterhorn s měsícem na modrém pozadí. Hodnota známky bude představovat 8,90 CHF. A samozřejmě bude použitelná k frankování poštovních zásilek.

Krypto-známku z ní pak udělá fakt, že bude mít svůj digitální obraz uložený na blockchainu. Každá papírová známka tak bude přímým klíčem ke svému digitálnímu obrazu. Ke své digitální známce se kupující dostane prostřednictvím QR kódu vytištěném vedle té fyzické známky. Teprve po jeho načtení si bude moci prohlédnout svou kryptoznámku. Do té doby však nebude vědět, jaký digitální motiv je s fyzickou známkou spojen.

Digitálních motivů bude celkem třináct. Některé budou častější, některé vzácnější. Těch nejvzácnějších bude jen 50 kusů. A právě to bude zřejmě lákat sběratele, na což švýcarská pošta sází. 

Švýcarská pošta bude známku „pouze“ prodávat. Na svých vybraných pobočkách jich 25. listopadu 2021 nabídne celkem 175 000 kusů. Kupující pak budou moci své kryptoznámky vyměňovat nebo prodávat na internetových NFT (Non Fungible Token) platformách a směnárnách.

Teprve budoucnost ukáže, zda si švýcarská poštovní kryptoznámka najde svoje fanoušky a uživatele v míře menší či větší, zda bude sloužit jen jako obyčejná známka za 9 franků k posílání balíků, nebo se její hodnota vyšplhá až na vrchol Matterhornu či až na měsíc. Inspirativní však je, že i tak konzervativní státní instituce jako Švýcarská pošta dokáže nápaditě propojit reálný a virtuální svět a využít moderní technologie, kterou blockchain bezesporu je. 

Vzhledem k celosvětově rostoucí popularitě NFT a dalších blockchainových projektů je více než jisté, že je o ně zájem i v Česku. Dočkáme se české digitální poštovní známky? Nebo něčeho ještě zajímavějšího? České firmy jako například ReFork , Tatum, Artini a mnoho dalších mají v tomto ohledu bezesporu co nabídnout. 

Zdeněk Eliáš, ekonomický specialista, Velvyslanectví České republiky v Bernu