deutsch  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lyžařská střediska ve Švýcarsku jsou v provozu

Cestující z ČR mohou do Švýcarska sice přicestovat, ale při vstupu do země od 8. 2. 2021 musí předložit negativní výsledek PCR-testu, který nesmí být starší než 72 hodin. Vedle toho jsou povinni nastoupit na 10 dnů do karantény, která může být zkrácena na 7 dní, pokud absolvují 7. den karantény PCR nebo antigenní test s negativním výsledkem. Před příjezdem do země je také nutné vyplnit vstupní elektronický formulář.

Veškeré  detaily k výše uvedeným nařízením a potřebné odkazy naleznete na webu Velvyslanectví ČR v Bernu v článku s názvem Pravidla pro cesty do Švýcarska a Lichtenštejnska

Při pobytu ve Švýcarsku pak musí každý dodržovat přísná hygienická pravidla a platná nařízení kantonálních či federálních úřadů.

UPOZORNĚNÍ: Pro provoz lyžařských středisek platí kompetence kantonálních úřadů; ty ho umožňují v závislosti na kantonální epidemiologické situaci a při splnění přísných kritérií. Většina lyžařských středisek je v provozu. Nicméně Velvyslanectví ČR v Bernu situaci v jednotlivých areálech nesleduje. Aktuální stav lze zjistit jednoduše na webové stránce každého lyžařského střediska nebo u kantonálních zdravotních úřadů - na mapce v dolní části je třeba zvolit kanton - vpravo nahoře lze měnit jazykovou mutaci (němčina/francouzština/italština).

Před příp. odjezdem je žádoucí se informovat na stránkách Federálního zdravotního úřadu, nebo Státního sekretariátu pro migraci o aktuálních podmínkách vstupu do Švýcarska - u obou informačních stránek vpravo nahoře lze měnit jazykovou mutaci -němčina/francouzština/italština/angličtina.

Je třeba počítat s tím, že se epidemiologická situace ve Švýcarsku nebo v jeho jednotlivých kantonech může kdykoliv změnit. Federální vláda může na základě jejího vývoje zpřísnit dosavadní pravidla a stejně tak i každý z 26 kantonů smí přistoupit ke zpřísnění omezení, platných na svém území nad rámec celostátních. Lyžařská střediska mohou být kantonálními úřady s okamžitou platností uzavřena, a to bez jakékoliv náhrady.

Je tedy na každém občanovi ČR, který se rozhodne přicestovat do Švýcarska, aby se včas informoval o aktuálním stavu a omezeních vstupu a aby zvážil veškerá rizika. Velvyslanectví ČR v Bernu nemá žádnou možnost, jak rozhodnutí švýcarských úřadů ovlivnit či zvrátit.

POZOR: Velvyslanectví ČR v Bernu zdůrazňuje, že podmínky vstupu osob, přijíždějících ze Švýcarska do ČR, se mohou měnit v závislosti na aktuální epidemické situaci. Nadále tak platí povinnost karantény či předložení negativního PCR testu při příjezdu do ČR – to platí samozřejmě i pro občany, kteří by se vraceli z lyžařského pobytu ve Švýcarsku. Více informací ke vstupu do ČR získáte na stránkách našeho úřadu.