deutsch  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přespávání ve volné přírodě ve Švýcarsku

(Archivní článek, platnost skončena 26.02.2018.)

"Kempování na divoko"

Pravidla pro tzv. "Kempování na divoko" si ve Švýcarsku řídí každý kanton, někdy i každá obec individuálně. Z tohoto důvodu nelze jednoznačně určit, zda je stanování ve volné přírodě ve Švýcarsku všeobecně povoleno, či nikoliv. Proto je doporučováno se v jednotlivých případech informovat na místní předpisy přímo na místě.

Všeobecně je zakázáno "kempování nadivoko" v přírodních rezervacích a v chráněných oblastech Švýcarska, vyvarovat by se mělo i nocování:
- v oblastech mezi lesem a volným prostranstvím a v blízkosti hranice stromoví
- na pastvinách, v porostech, na skalnatých úsecích lesa
- v bažinatých oblastech
- na lukách
- ve vojenských zónách

Nouzové bivakování je v zásadě povoleno.

Mimo chráněná území a bez vyloženě úředních zákazů je ohleduplné stanování či bivakování v horách na hranici lesa zpravidla tolerováno, alespoň pokud se jedná o jedno přenocování menší skupinky lidí a jsou dodržována zásadní pravidla, jako např.:
- úklid veškerých odpadků
- nenocovat v blízkosti horských chat
- dodržovat klid, nerušit zvířata, nerozdělávat oheň, příslušným způsobem odstranit případné výkaly

http://www.outdoorseiten.net/wiki/Wildcampen_in_der_Schweiz

http://www.sac-cas.ch/umwelt/bergsport-naturschutz/campieren-biwakieren.html


K bivakování / stanování pokud možno volit spíše odlehlá místa, neboť všeobecně platí, že: "Kde není žalobce, není ani soudce". Zároveň je doporučováno se pro vlastní bezpečí zdržovat na bezpečných místech a pokud možno v určité vzdálenosti od tekoucích zdrojů vody. 
 

Další informace týkající se přespávání ve volné přírodě ve Švýcarsku lze získat na webových stránkách švýcarského webového portálu Wandersite specializovaného na turistiku a trekingové túry: http://www.wandersite.ch/ http://www.wandersite.ch/Ausruestung.html - kapitola „Übernachtung im Zelt - Umfrage", a informace, včetně seznamu „zákazů“ + dalších užitečných odkazů lze nalézt zde:
http://www.alternatives-wandern.ch/biwak/biwakverbote.htm