deutsch  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Abderhalden_exclusiv.li
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministryně zahraničí Lichtenštejnska Dominique Hasler hostem recepce ke státnímu svátku České republiky ve Vaduzu

Slavnostní recepce při příležitosti státního svátku České republiky se vůbec poprvé konala v hlavním městě Lichtenštejnska Vaduzu. Hlavním hostem slavnostního večera 20. října 2022, který zahájila velvyslankyně Kateřina Fialková, byla lichtenštejnská ministryně zahraničních věcí, školství a sportu Dominique Hasler. Akci pořádal zastupitelský úřad v Bernu ve spolupráci s honorárním konzulem ČR v Lichtenštejnsku Thomasem Zwiefelhoferem, v sídle jehož firmy, First Advisory Group, se uskutečnila.
 

Velvyslankyně Kateřina Fialková v úvodním slově zdůraznila narůstající kvalitu a dynamiku vzájemných česko-lichtenštejnských vztahů. Ministryně Hasler navštívila letos na jaře Prahu, na podzim spoluorganizovala ČR v rámci svého předsednictví v Radě EU akci obchodních diplomatů EU ve Vaduzu a uspořádala též svůj vůbec první projekt ekonomické diplomacie v Lichtenštejnsku. Ve své důležité práci pokračuje i Česko-lichtenštejnská komise historiků. První oslava českého státního svátku ve Vaduzu letošní pozitivní bilanci vzájemných vztahů podtrhuje. V souvislosti s českým předsednictvím v Evropské unii velvyslankyně Fialková také připomněla celkový politický kontext v Evropě, které definuje především ruská invaze na Ukrajinu či současná energetická krize.

Ministryně Hasler s pozitivním hodnocením vzájemných vztahů upřímně souhlasila a připomněla právě svou květnovou návštěvu Prahy. Lichtenštejnsko stejně jako ČR i ostatní země EU jasně odsuzuje ruskou agresi. Pevné ukotvení Lichtenštejnska v evropské politické struktuře zdůraznila také účast předsedy vlády Daniela Rische na ustavujícím summitu Evropského politického společenství, který se na začátku října konal v Praze.

Honorární konzul Thomas Zwiefelhofer doplnil, že vedle politických vztahů se úspěšně rozvíjí i spolupráce ekonomická či kulturní. Všechny akce, které letos ČR ve Vaduzu pořádala, dokládají orientaci na tuto pozitivní agendu do budoucna a honorární konzulát bude v její podpoře i nadále pokračovat.

Oficiální část slavnostního večera zakončil „minikoncert“ vynikajícího lichtenštejnského akordeonisty a hudebního pedagoga Raphaela Brunnera.

Následně měla šedesátka hostů z řad diplomatického sboru, lichtenštejnských politických, podnikatelských, akademických a společenských kruhů i českých krajanů a krajanek žijících v Lichtenštejnsku možnost ochutnat lichtenštejnské a české speciality a pivo Bernard či víno z vinařství Staško. Oběma firmám za podporu děkujeme.

Zprávu o recepci přinesla i lichtenštejnská média – televizní kanál FL1 a společenský magazín exclusiv.li.

Galerie


Recepce ke státnímu svátku ČR ve Vaduzu