english  español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Bogotě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká dobývací technika prorazila na kolumbijský trh

Kolumbii navštívila delegace zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a českých firem z těžebního sektoru. Tato mise v čele s vrchním ředitelem Eduardem Muřickým měla nabitý program, který zahrnoval schůzky na veřejných institucích, česko-kolumbijské obchodní fórum, návštěvu zlatého dolu, ale také účast na veletrhu MinExpo, pořádaném Kolumbijskou těžební asociací. Český národní stánek, na kterém se kromě samotné asociace České dobývací techniky prezentovalo i šest členským firem, se těšil obrovskému zájmu. Více než 2300 návštěvníků veletrhu i další vystavovatele zaujaly zejména české technologie a inovace umožňující efektivnější a k životnímu prostředí šetrnější těžbu. Zástupci firem tak v Kolumbii navázali řadu kontaktů s potenciálními obchodními zástupci a klienty a získali i první konkrétní poptávky.

Ve dnech 29. ledna až 4. února zavítali do Kolumbie zástupci MPO v čele s vrchním ředitelem Muřickým i českých firem, které nabízí technologie a zařízení pro těžební průmysl. Své produkty přijeli prezentovat představitelé společností Enelex, Draslovka, Ferrit, ŽDB Drátovna, Hansen Electric a Transroll. Obchodní ředitel Enelexu, Daniel Vacek, zároveň zastupoval i celou asociaci Česká dobývací technika (CDT), která aktuálně sdružuje celkem 15 společností, které mají praktické zkušenosti s kompletními dodávkami pro těžbu a úpravu nerostných surovin, které sahají od vlastního vyprojektování dolu, výběru a určení vhodné technologie, přes zpracování projektu konkrétního zařízení, zajištění kompletní výroby včetně montáže a uvedení do provozu.

Sektor těžby je v Kolumbii po nástupu levicového prezidenta Gustava Petra ožehavým tématem. Nová vláda prosazuje rychlý přechod na čisté energie a odklon od ropy a uhlí, jejichž export však dlouhodobě tvoří zhruba polovinu hodnoty kolumbijských vývozů. Kolumbijské uhlí má i zajímavou souvislost s energetickou krizí v Evropě. Jeho dovoz do EU v loňském roce zaznamenal meziroční nárůst o více než 300 %. Země také disponuje dalšími nerostnými surovinami, včetně vzácných kovů. Jejich zásoby na vlastním území však nemá prakticky vůbec zmapované. Samotná těžba často probíhá bez použití pokročilejších technologií a je realizována způsoby, které mohou mít negativní dopady na životní prostředí. Velkým problémem je nelegální těžba.

Hlavním mottem současné vlády se stal důraz na udržitelný rozvoj a respekt k okolní krajině i místním komunitám. Kolumbijská odborná veřejnost si uvědomuje, že bez zavedení technologických inovací a zlepšení těžebních postupů je cíl větší udržitelnosti nedosažitelný a právě v tom spočívala česká nabídka kolumbijským partnerům. Díky tisícileté tradici máme nejen špičkové geology a báňské inženýry, ale i moderní technologie. Podle slov Daniela Vacka, obchodního ředitele společnosti Enelex a zároveň viceprezidenta asociace CDT, byla přitom Kolumbie pro většinu přítomných firem neznámým trhem: „Pro většinu zúčastněných členů CDT byla tato mise do Kolumbie první cestou do tohoto teritoria, a tak bylo hlavním cílem nalezení vhodného partnera pro zastupování, první kontakt s potenciálními zákazníky a průzkum trhu.

Misi odstartovala schůzka na Ministerstvu těžby a energetiky. Kolumbijská strana projevila velký zájem o české zkušenosti a technologická řešení, včetně organizačních aspektů jako je bezpečnost práce. Byl také navázán kontakt mezi českou a kolumbijskou geologickou službou, které identifikovaly hned několik konkrétních oblastí pro spolupráci. Hovořilo se také o energetice, kde se pro české firmy otevírají možnosti dodávek solárních systémů i malých vodních elektráren. Na následném jednání s představiteli Ministerstva obchodu, průmyslu a cestovního ruchu a kolumbijské agentury ProColombia vyzdvihli čeští zástupci hlavně české technologie v oblasti udržitelné dopravy, obnovitelných energií a zpracování odpadu.

Další program se odehrával v Medellínu, druhém největším kolumbijském městě, kde měly české firmy příležitost se představit konkrétním potenciálním partnerům z těžebního odvětví v průběhu business fóra a následného networkingového koktejlu. Do plného sálu se dostavili všichni klíčoví zástupci kolumbijského těžebního sektoru včetně dvou největších místních hráčů - společnosti Drummond a dolu Cerrejón, který je největším povrchovým dolem v Latinské Americe.

Fórum se konalo v předvečer prvního ročníku těžebního veletrhu MinExpo, pořádaného ve dnech 1. a 2. února Kolumbijskou těžební asociací. Česká republika měla na této akci národní stánek strategicky umístěný hned u vstupu, který byl zároveň největším stánkem celého veletrhu. Proběhla také oficiální prezentace českých technologií a slavnostní inaugurace českého stánku. Obrovský zájem o české technologie v průběhu veletrhu předčil veškerá očekávání. Každá ze šesti zúčastněných firem i samotná asociace CDT navázaly řadu relevantních kontaktů, jak potvrzuje Daniel Vacek za firmu Enelex: „Z hlediska nalezení vhodných partnerů pro zastupování máme k dispozici opravdu veliký výběr potenciálních zástupců s velmi kvalitními referencemi a z hlediska navázání kontaktu s potenciálními zákazníky jsme byli velmi mile překvapeni.“ Některé firmy zaznamenaly už konkrétní poptávky a plánují navazující služební cesty, což ukazuje na ideální načasování prezentace českých těžebních společností v Kolumbii. Pozitivně hodnotí výsledky mise i vrchní ředitel Muřický: „Byla to úspěšná podnikatelská mise včetně jednání na ministerstvech těžby a energetiky a také průmyslu. Velký zájem ze strany kolumbijských firem byl o oficiální společný  stánek  České republiky na veletrhu MINEXPO. České firmy získaly velkou řadu slibných konkrétních zájmů  o jejich technologie a služby.

Ačkoli byla mise zaměřena na udržitelnou těžbu, zástupci MPO využili návštěvy Medellínu a na vybraných místních institucích projednali další aktuální témata související s životním prostředím, udržitelnou mobilitou a cirkulární ekonomikou. I v těchto oblastech mohou české firmy nabídnout konkrétní technologická řešení. Jedná se například o dodávky dopravních prostředků, softwarová řešení pro analýzu dopravních dat, odbavovací systémy v MHD, technologie na zpracování odpadu, včetně bioplynových stanic, či malé vodní elektrárny.

V rámci mise se podařilo vhodně propojit hned několik nástrojů na podporu exportu. Za úspěchem celé akce stojí právě úzká spolupráce mezi obchodně-ekonomickým úsekem velvyslanectví v Bogotě, Zahraniční kanceláří CzechTrade a zástupci MPO. Jak dodává Daniel Vacek: „Toto propojení a výborná kooperace těchto tří subjektů jednoznačně stojí za úspěchem celé této mise. Jako CDT jsme vyhodnotili tuto misi jako jednu z nejúspěšnějších v poslední době.“ Velké poděkování bezpochyby patří Kolumbijské těžební asociaci a jejímu prezidentovi, který od počátku účast České republiky na MinExpo v Medellínu podporoval.

Jana Hudcovská, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Bogotě

Bohdan Malaniuk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bogotě