english  español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OECD
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kolumbie po vstupu do OECD

Kolumbie se na konci května letošního roku stale teprve třetí zemí Latinské Ameriky, která vstoupila do OECD. Vzhledem ke skutečnosti, že na přelomu tisíciletí země téměř patřila do kategorie "failed state", se jednáo další úspěch odcházejícího prezidenta Santose.

Po pěti letech vyjednávání vlády prezidenta Santose byla v květnu letošního roku Kolumbie, i díky uzavření mírové dohody s levicovou guerillou FARC, přijata do OECD. Zařadila se tak do elitního klubu  zemí, které představují 2/3 světového HDP a ¾ světových přímých zahraničních investic.

Pro Kolumbii to znamená, že se může aktivně účastnit v jednom z nejdůležitějších a nejvlivnějších světových fór, kde se sdílejí zkušenosti, a kde může permanentně evaluovat svou ekonomickou situaci, efektivitu a kvalitu politických rozhodnutí a kolumbijských institucí (hlavně témata životního prostředí, vzdělání, pracovního trhu). V neposlední řadě se bude těšit větší důvěře zahraničních investorů.

Kolumbie se však stále potýká s celou řadou problémů. K těm hlavním patří zejména vysoké rozdíly mezi příjmy bohatých a chudých (podle Světové banky je Kolumbie na šestém místě země s největšími příjmovými rozdíly), vysoká korupce (předpokládám se, že až 4 % HDP zmizí), vysoký počet lidí v nelegálních skupinách a možná expanze na bývalá místa Farcu a paramilitárních složek, přetrvávající nelegální obchod s drogami, vysoká nezaměstnanost (dle DANE je cca. 10 procent je nezaměstnaných a 50 % má neformální zaměstnání). I přes mohutný rozvoj během osmi let Santosovy administrativy, které se podařilo více než zdvojnásobit dálniční síť v zemi, je nadále problémem špatná infrastruktura.  K dalším nedostatkům patří nízká všeobecná úroveň vzdělání (přestože je v zemi řada kvalitních univerzit, kdy např. Univesidad Los Andes je na 8. místě v latinské Americe), krize zdravotního systému (aktuálně deficit 5 bilionů pesos) či poškození  životního prostředí kvůli těžbě.

Kolumbie je teprve třetí zemí latinské Ameriky, která vstoupila do OECD, a to spolu s Mexikem (1994) a Chile (2010). Díky diplomacii prezidenta Santose, podpořené jeho aureolou nositele Nobelovy ceny míru, tak předběhla tak i Brazílii a Argentinu. Je však skutečností, že vstup Kolumbie umožněn i jistým uvolněním podmínek, kdy OECD se z klubu bohatých stává spíše klubem dobrých praktik.  asymetrie Mezi státy OECD a Kolumbií existuje v mnoha ohledech výrazná asymetrie- infrastruktura: z 137 zemí je na 109. místě ohledně korupce: ze 176 na 90 místě. Členství v OECD bude pro Kolumbii znamenat taktéž nemalé náklady na kancelářské prostory.

Teprve čas ukáže, co vše člentví v OECD Kolumbii přinese. Jde však jednoznačně o krok správným směrem.