česky  english  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

San José a jeho metropolitní oblast potřebují novou alternativu pro veřejnou dopravu

Hlavní město Kostariky, San José, čelí mnoha problémům s veřejnou dopravou. V současnosti město zvažuje možná řešení.
 

San José a okolí má přibližně 3 milióny obyvatel a Kostarika se řadí jako druhá v největším počtu automobilů ve Střední Americe s 1,5 miliónu vozidel. Denně do centra města jede přibližně 300 tisíc osobních vozidel, 20 tisíc autobusů a stovky motorek.

Nejlepším řešením z hlediska implementace se zatím jeví elektrický vlak. Tato možnost je již velmi dlouho studována a také je podpořena místní vládou. Navíc se ovšem zvažují i jiné alternativy jako například metro, tramvaje nebo jednokolejka.

Dnes město využívá zastaralý systém vlaků se 7 vlaky. Jedná se o jednoduchou infrastrukturu s minimálním financováním. Tento systém denně využije na 16 tisíc lidí. Podle informací města ale tento vlaky trpí velkou poruchovostí a je původcem mnoha nehod (nehoda v průměru každé 2,4 dny). Kapacita jednoho vlaku je 480 osob, rychlost se rovná přibližně 25 km/h a na čekací doba je přibližně 30 minut.

50 % kostarických obyvatel kvůli práci cestuje do jiného kantonu. Toto platí i pro okolí San José, kde většina obyvatel cestuje za prací do města, a po práci se vrací domů, přičemž cesta jim většinou trvá přes hodinu.

Sektor přepravy je také zodpovědný za 66 % celkové spotřeby uhlovodíků a 54 % všech emisí v Kostarice. (okolo 500 tun)

Současný systém přepravy zatím nemá možnost elektronické platby, což představuje další možnou modernizaci a zefektivnění systému.

 

Ekonomická a Obchodní sekce

Velvyslanectví České Reepubliky