česky  english  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Milan Rejtar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast na veletrhu Expocomer 2019 v Panamě

Česká republika navázala na loňskou historicky první účast na nejvýznamnějším středoamerickém všeobecném veletrhu Expocomer, jehož letošního ročníku se zúčastnilo na 600 firem z více než 30 zemí.

Třicátého sedmého ročníku veletrhu, který jako hlavní zahraniční host zahájil bývalý bolivijský prezident Jorge “Tuto” Quiroga a ministr obchodu a průmyslu Néstor González, se na výstavišti Atlapa zúčastnilo na 600 firem z více než 37 zemí. Jednoznačně největší expozici s více než polovinou celkové výstavní plochy představila Čína, následovaná Tureckem, Jižní Koreou, Chile, Peru, Argentinou, Mexikem a Kostarikou. Poprvé se veletrhu zúčastnilo Polsko a po deseti leté pauze též Kanada.  Za české velvyslanectví v Bogotě se zúčastnil ekonomický diplomat M. Rejtar a honorární konzul ČR v Panamě Jaime Sanchez. Souběžně se uskutečnila služební cesta velvyslance M. Sklenky.

Účast ČR proběhla formou stánku o výměře 27 m2, z čehož si 9 m2 zakoupila společnost Intecha. V rámci exportní nabídky CZ stánku představily výrobky a služby svých firem zástupci společností Intecha (minipivovary, čističky odpadních vod), Simplex CZ (potravinářské výrobky), Dominant CZ (kuřata) a rovněž české společnosti působící v Panamě jako například e-commerce platforma Vendelo Latin America či poskytovatel právních služeb ZLA. Formou katalogové prezentace se zúčastnily společnosti Royal Czech Beer, ACB Vale s.r.o. (obvazy z aktivního uhlíku), Bioprospect (údržba odpadních systémů) či Pacovské strojírny (minipivovary, mlékárenské tanky) a Czechvar (pivo) a služby Česko-kolumbijské podnikatelské rady (CECC-Consejo Empresarial Colombo-Checo) se sídlem v Bogotě. S velkým zájmem návštěvníků a panamských tour operátorů se setkal design CZ stánku, který lákal účastníky veletrhu k návštěvě ČR coby atraktivní turistické destinace v centru Evropy. Zástupci ZÚ Bogota na stánku rovněž poskytovali informace o příležitostech ke studiu v České republice, které byly velmi žádané.

V průběhu veletrhu uskutečnili představitelé velvyslanectví a honorární konzul celou řadu doprovodných akcí a dvoustranných jednání s cílem posílení povědomí o ČR na panamském trhu a rozšíření ekonomické a obchodní spolupráce. Předmětem schůzek byly mimo jiné otázky vzájemné hospodářské spolupráce a potřeba hledání nových forem ekonomické a obchodní spolupráce, jež by zvýšila dnes nedostatečnou dvoustrannou obchodní výměnu (která představuje 20 mil. USD). Obě země vykazují vysoký ekonomický růst (růst HDP Panamy za rok 2018 činil 4,6 % a dosáhl 66,2 mld. USD), což vytváří příznivé podmínky pro rozšíření a prohloubení ekonomické a obchodní spolupráce. Hlavní hnací silou ekonomiky byly dopravní, finanční a komunikační služby. Komerční aktivity Panamského kanálu po jeho rozšíření za rok vzrostly o 18 %.

Druhá účast ČR na veletrhu Expocomer potvrdila velký potenciál, který Panama pro české firmy představuje. Jakkoliv je Panama státem o necelých 4 milionech obyvatel, je třeba ji vnímat jakožto dynamicky se rozvíjející stát (s nejvyšším hospodářským růstem v regionu), který svou vysoce rozvinutou infrastrukturou především dopravních a finančních služeb může být pro české firmy hubem nejen pro oblast Střední Ameriky ale celou Latinskou Ameriku.

Velvyslanectví v Bogotě a honorární konzul Jaime Sanchez jsou připraveni českým firmám poskytnout maximální součinnost při jejich pronikání na středoamerický trh.

Autor: Milan Rejtar