česky  english  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktivity pro krajany v roce 2018

Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti připravuje v roce 2018 řadu zajímavých aktivit pro krajany a připomínku historických událostí v období 1918 - 2008.

Mezi priority zvláštního zmocněnce pro krajany patří zejména podpora výuky českého jazyka v zahraničí. U příležitosti tradičního Týdne češtiny ve světě ve dnech 30. 7. - 3. 8. 2018 pořádá Spolek Česká škola bez hranic ve spolupráci s Domem zahraniční spolupráce a Ministerstvem zahraničních věcí letos již jubilejní X. Mezinárodní konferenci Českých škol bez hranic a spolupracujících škol. Bližší informace ohledně doprovodných akcí - seminářů či kurzů pro vyučující - budou dostupné na této webové stránce.

Na výuku češtiny bude zaměřen i tradiční letní tábor pro děti ve Sluňákově, a to od 28. 7. - 4.8.2018. Podrobné informace a přihlášky jsou rovněž k dispozici na stejné webové stánce.

Dům zahraniční spolupráce nabízí jak informace o českém vysokém školství pro zahraniční studenty na samostatné webové stránce, tak i komunikační platformu pro zájemce o sdílení informací v podobě elektronického časopisu Krajiny čestiny.

Pro připomenutí historických událostí v období 1918-2018 byla spuštěna oficiální webová stránka. Zde naleznete především programový kalendář akcí, které se budou při této příležitosti konat v ČR. Zásadním informačním kanálem je vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, které kromě na míru vyrobených pořadů pro české děti v zahraničí provozuje i webovou stránku pro krajany.

Veřejnoprávní Česká televize v souvislosti s výročími v roce 2018 připravila svoji samostatnou webovou prezentaci s audiomateriály, články a dalšími zajímavostmi k událostem let 1918-2018. Stejně tak i Univerzita Karlova nedávno spustila svoji stránku.

Rok 2018 je významný i tím, že se ve dnech 5. - 6. července bude v Praze konat XVI. všesokolský slet. Česká obec sokolská chce připravovaným programem vzdát poctu založení Československé republiky. Československá společnost pro vědy a umění svolala vzápětí od 10. do 12. 7. světový kongres SVU do Prahy. Kongres se koná ve spolupráci se Senátem PČR a Metropolitní univerzitou Praha. Veškeré informace ohledně programu a registrace naleznete na tomto odkazu.