česky  english  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktivity pro krajany v roce 2019

Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti připravuje v roce 2019 řadu zajímavých aktivit pro krajany a připomínku 30. výročí Sametové revoluce.

Mezi priority zvláštního zmocněnce pro krajany patří zejména podpora výuky českého jazyka v zahraničí. Ve dnech 29. 7. - 2. 8. 2019 se uskuteční tradiční Týden češtiny ve světě pořádaný Spolkem Česká škola bez hranic ve spolupráci s Domem zahraniční spolupráce a Ministerstvem zahraničních věcí. Bližší informace ohledně doprovodných akcí - seminářů či kurzů pro vyučující - budou dostupné na této webové stránce.

Na výuku češtiny bude zaměřen i letní tábor s výukou českého jazyka pro děti krajanů, a to od 27. 7. - 3.8.2019. Podrobné informace a přihlášky jsou rovněž k dispozici na stejné webové stánce.

Dům zahraniční spolupráce nabízí jak informace o českém vysokém školství pro zahraniční studenty na samostatné webové stránce, tak i komunikační platformu pro zájemce o sdílení informací v podobě elektronického časopisu Krajiny čestiny (bližší informace na webové stránce www.dzs.cz).

Celý letošní rok bude ve znamení oslav 30. výročí Sametové revoluce. Ministerstvo zahraničních věcí připravuje také akce k 20. výročí vstupu České republiky do NATO a 15. výročí vstupu do EU. Zásadním informačním kanálem je vysílání Radio Praha (www.radio.cz), které kromě na míru vyrobených pořadů pro Čechy žijící v zahraničí provozuje i webobou stránku www.krajane.net.

V červnu 2019 se v Praze opět uskuteční celosvětové setkání honorárních konzulů České republiky, v jejichž řadách je mnoho významných osobností českého původu.

Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí zřízená v roce 2017 zpřístupnila v června minulého roku novou informační databázi "Užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí", která má velmi příznivé ohlasy. Naleznete ji na stránkách www.mzv.cz/cesi_v_zahranici/cz.