česky  english  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování do Kostariky

V souvislosti s ukončením omezení vycestování z ČR Velvyslanectví ČR v Bogotě sděluje, že Kostarika je otevřená pro vstup cizinců z celého světa. Pro účely vstupu je nutné splnit níže specifikované podmínky a v zemi jsou nadále v platnosti mimořádná restriktivní opatření mající za cíl zabránit šíření nákazy viru covid-19.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR A NÁVRAT DO ČR:

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021. Blíže viz https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-mimoradneho-jednani-vlady-26-unora-2021-186956/

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví (https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/)

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník. Blíže viz https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

2. VSTUP NA ÚZEMÍ KOSTARIKY A TRANZIT:

Kostarika otevřela mezinárodní letiště a spustila limitovaný počet mezinárodních leteckých spojů od 1. 8. 2020. Od 1. 11. budou hranice země otevřeny cestujícím z celého světa (již ne pouze z vybraných zemí). Již není podmínkou vstupu negativní test PCR-RT ne starší 72 h, nadále je nutná online registrace na stránkách ministerstva zdravotnictví a sjednání zdravotního pojištění dle specifických požadavků uvedených níže.

V případě turistické cesty do Kostariky budou po každém cestujícím požadovány následující doklady:

  1. Povinné cestovní pojištění u kostarické společnosti INS https://cotiza.ins-cr.com/frmDatosIncluir.aspx?P=431 zahrnující lékařského ošetření minimálně ve výši 20.000 USD a 2.000,- na nemocniční ubytování (pro případ výskytu příznaků během pobytu a nařízené karantény). Toto pojištění může být zakoupeno i u jiné kostarické společnosti nebo se může jednat o mezinárodní cestovní pojištění splňující tyto požadavky. Pojistná smlouva se vkládá do digitální registrace (viz níže) a musí být v angličtině či španělštině. V případě mezinárodního pojištění je požadavek na minimální krytí 50.000 USD.

  2. Vyplnit digitální formulář PASE DE SALUD na adrese: https://salud.go.cr

Pozemní hranice Kostariky zůstává uzavřená až do konce března 2021.

3. DOPRAVA:

Omezení pro automobilový provoz platí od pondělí do neděle vždy od 23:00 do 5:00 ráno. Restrikce pro cirkulaci automobilů podle posledních číslic na SPZ ve všední dny od 5 am do 11 pm platí pouze v centru hlavním městě San José.

4. OPATŘENÍ:

Hotely již mohou využívat 100 % ubytovací kapacity, ve společných prostorách je nadále limit 50 % obsazenosti. Pláže je možné navštěvovat od 5:00 do 18:00.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Seznam odběrových míst v Kostarice naleznete v přiloženém dokumentu Odběrová místa (PDF, 457 KB).

Velvyslanectví ČR upozorňuje na případy podvodných laboratoří, které nefigurují na seznamu akreditovaných laboratoří ministerstva zdravotnictví a které českým turistům vystavily falešné PCR testy.

Antigenní testy provádí od 11. 2. laboratoře společnosti Echandi (http://labechandi.com/2020/11/pruebas-covid-19/

Ministerstvo zdravotnictví

Migración Costa Rica

Informace o podmínkách pro vstup cizinců na území Kostariky (PDF, 289 KB)