česky  english  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování do Kostariky

V souvislosti s ukončením omezení vycestování z ČR Velvyslanectví ČR v Bogotě sděluje, že hranice Kostariky se pro vybrané země otevírají k 1. srpnu 2020 . V zemi jsou nadále v platnosti mimořádná restriktivní opatření mající za cíl zabránit šíření nákazy viru covid-19 a pro účely vstupu je nutné splnit níže specifikované podmínky.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území České republiky MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ KOSTARIKY A TRANZIT:

Provoz některých mezinárodních letišť v Kostarice byl částečně obnoven k 1. 8. 2020, turistika a vstup cizinců však bude regulován v návaznosti na výskyt Covid-19 v jejich zemích. Seznam zemí, ze kterých je cestovatelům povolen vstup do země, byl minulý týden rozšířen a momentálně zahrnuje následující země: Austrálie, Belgie, Česká republika, Čína, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Maďarsko, Island, Itálie, Japonsko, Kanada, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemí, Norsko, Nový Zéland, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Spojené království, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Thajsko, Uruguay. K těm od 1. 9. přibyde šest států USA, a sice: New York, New Jersey, New Hampshire, Maine, Vermont a Connecticut. Jsou povoleny přímé lety z vyjmenovaných zemí a tranzity pouze v případě přímého přestupu bez opuštění letiště.

V případě turistické cesty do Kostariky budou po každém cestujícím požadovány následující doklady:

  1. Povinné cestovní pojištění včetně lékařského ošetření minimálně ve výši USD 20.000 a minimálně USD 4.000,- na ubytování (pro případ výskytu příznaků během pobytu a nařízené karantény). Toto pojištění musí být zakoupeno pouze u kostarické společnosti INS https://cotiza.ins-cr.com/frmDatosIncluir.aspx?P=431 

  2. Negativní PCR-RT test na Covid-9 ne starší 48 hodin (přesně).

  3. Vyplnit digitální formulář PASE DE SALUD na adrese: https://salud.go.cr

Doklady mohou být vyžadovány již před nástupem do letadla, pojištění by mělo být možné zakoupit i po přistání v San José online. Potvrzení o negativním testu PCR-RT musí být v angličtině či španělštině.

3. DOPRAVA:

Jsou povoleny přímé lety z vyjmenovaných zemí a tranzity pouze v případě přímého přestupu bez opuštění letiště.

4. OPATŘENÍ:

V pondělí 31. 8. Kostarika vstupuje do přechodné fáze opatření proti covid-19, která potrvá do 8. 9. Následovat bude od 9. 9. do 30. 9. fáze tzv. kontrolovaného otevírání. V průběhu přechodné fáze bude platit karanténa v oblastech s vysokým výskytem nákazy. Hotely již mohou využívat 100 % ubytovací kapacity, ve společných prostorách je nadále limit 50 % obsazenosti. Navštěvovat pláže je možné do 14:30 hodin. Omezení pro automobilový provoz podle posledních číslic na SPZ platí nyní ve všední dny od 5 am do 10 pm a v sobotu a v neděli od 5 am do 8 pm. Ve stejném časovém harmonogramu jsou otevřeny restaurace, bary, obchody a další služby.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Ministerstvo zdravotnictví

Migración Costa Rica