česky  english  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování do Panamy

Velvyslanectví ČR v Bogotě upozorňuje na zhoršující se epidemiologickou situaci v Panamě v souvislosti s rychlým šířením nákazy covid-19 v posledních týdnech. V důsledku vysokého počtu nakažených na obyvatele v zemi v současnosti již docházejí volná lůžka na jednotkách intenzivní péče. Doporučujeme proto cestovat do Panamy jen v naléhavých a nezbytných případech.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území České republiky MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ PANAMY A TRANZIT:

Panamská vláda oznámila otevření hranic zahraničním turistům ke 12. 10., podmínkou vstupu na panamské území je negativní PCR test ne starší 48 hodin a vyplnění prohlášení na webové stránce Visit Panama. Zdravotní pojištění není povinné, ale doporučuje se. Sektor hotelnictví a turismu byl rovněž otevřen 12. 10.

3. DOPRAVA:

Pozemní turistická doprava zatím funguje na 50 % kapacity.

4. OPATŘENÍ:

Od 18. 12. je omezen volný pohyb mimo domov v nočních hodinách (9 pm – 5 am), kdy současně platí zákaz prodeje alkoholu. Na období vánočních svátků a oslav nového roku byla zavedena absolutní karanténa, která platí od 24. 12. v 19.00 do 28. 12. v 5.00 a následně od 31. 12. v 19.00 do 4. 1. 2021 v 5.00 ráno. V této době budou otevřeny pouze lékárny v rámci nemocničních zařízení. Od 21. 12. platí střídavý režim pro nákupy v obchodech: vždy v pondělí a středu mohou nakupovat ženy, v úterý a ve čtvrtek muži. Toto opatření platí až do ledna 2021. Roušky jsou stále povinné všude na veřejnosti.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Migración Panama

Visit Panama