česky  english  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování do Kostariky

Kostarika-flag

V souvislosti s ukončením omezení vycestování z ČR Velvyslanectví ČR v Bogotě informuje, že Kostarika je otevřená pro vstup cizinců z celého světa. Pro účely vstupu je nutné splnit níže specifikované podmínky a v zemi jsou nadále v platnosti mimořádná restriktivní opatření mající za cíl zabránit šíření nákazy viru COVID-19.

Před případnou cestou do zahraničí doporučuje MZV českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

! --- NOVÉ PODMÍNKY PRODLOUŽENÍ TURISTICKÉHO POBYTU V KOSTARICE --- !

Dne 2. 6. 2021 vstoupilo v platnost nové nařízení, které upravuje podmínky prodlužování turistických víz cizinců. Více na https://migracion.go.cr/Paginas/Prorroga-de-Visas.aspx

1. VSTUP NA ÚZEMÍ KOSTARIKY A TRANZIT

Pro vstup na území Kostariky není vyžadován negativní test RT-PCR, podmínkou je online registrace na stránkách ministerstva zdravotnictví a sjednání zdravotního pojištění dle specifických požadavků uvedených níže.

S účinností od 1.8. 2021 bude pro vstup do Kostariky vyžadováno buď pojištění u kostarické pojišťovny INS, nebo pokud je osoba plně očkována a uběhlo od očkování minimálně 14 dní, nemusí zakupovat zmíněné pojištění. 
Pro doložení očkování se vyžaduje potvrzení o očkování, nebo očkovací průkaz s údaji o tom kdy, kdo a jakou vakcínou byla osoba očkována. Uznávají se pouze vakcíny od těchto výrobců: Moderna, Pfizer-BioNTech, AstraZeneca alebo Johnson&Johnson. Pokud je cestující do Kostariky očkován jinou, než uvedenou vakcínou, nebo je bez očkování, bude po něm vyžadováno následující pojištění:

Povinné cestovní pojištění u kostarické společnosti INS zahrnující lékařské ošetření minimálně ve výši 20.000 USD a 2.000 USD na nemocniční ubytování (pro případ výskytu příznaků během pobytu a nařízené karantény). Toto pojištění může být zakoupeno i u jiné kostarické společnosti (viz. níže) nebo se může jednat o mezinárodní cestovní pojištění splňující tyto požadavky. Pojistná smlouva se vkládá do digitální registrace (viz níže) a musí být v angličtině či španělštině. V případě mezinárodního pojištění je požadavek na minimální krytí 50.000 USD.

INS:  https://www.grupoins.com/seguros-para-viajero/seguro-viajero-ingreso-costa-rica/
Sagicor:  https://tiendasagicor.com/en/
BlueCross BlueShield:  https://www.bluecrossblueshieldcr.com/varilla

Všichni cestující musí předložit vyplněný formulář PASE DE SALUD na adrese https://salud.go.cr

2. DOPRAVA

Kostarika otevřela mezinárodní letiště a spustila limitovaný počet mezinárodních leteckých spojů od 1. 8. 2020. Omezení pro automobilový provoz platí od pondělí do neděle vždy v nočních hodinách od 23:00 do 05:00. Restrikce pro provoz automobilů podle posledních číslic na SPZ ve všední dny od 05:00 do 23:00 platí pouze v centru hlavního města San José.

3. OPATŘENÍ

V souvislosti s probíhající třetí vlnou pandemie hotely, restaurace a bary mohou využívat jen část kapacity. Pláže je možné navštěvovat od 5:30 do 18:00.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Ministerstvo zdravotnictví

Migración Costa Rica

Honorární konzulát ČR v San José

Informace o podmínkách pro vstup cizinců na území Kostariky (PDF, 289 KB)


5. NÁVRAT DO ČR

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

Seznam odběrových míst v Kostarice naleznete v přiloženém dokumentu Odběrová místa (PDF, 457 KB).

Velvyslanectví ČR upozorňuje na případy podvodných laboratoří, které nefigurují na seznamu akreditovaných laboratoří ministerstva zdravotnictví a které českým turistům vystavily falešné RT-PCR testy.

Antigenní testy provádí od 11. 2. 2021 laboratoře společnosti Echandi.

Epidemiologická opatření a pravidla vstupu na území ČR:

Občané ČR a cizinci s pobytovým oprávněním (PDF, 164 KB)

Občané třetích zemí bez pobytového oprávnění (PDF, 134 KB)