česky  english  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování do Panamy

Panama-flag

Velvyslanectví ČR v Bogotě upozorňuje, že v Panamě jsou nadále v platnosti mimořádná restriktivní opatření mající za cíl zabránit šíření nákazy viru COVID-19 a pro účely vstupu do země je nutné splnit níže specifikované podmínky.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

1. VSTUP NA ÚZEMÍ PANAMY A TRANZIT

Podmínkou vstupu na panamské území je pro neočkované nebo pouze částečně očkované cestující negativní PCR nebo antigenní test ne starší 72 hodin. Detailní informace najdete na webu Tourism Panama. Pozor, od 28. ledna 2022 jsou za kompletní očkovací schéma považovány tři dávky vakcíny (dvě dávky v případě preparátu Janssen), přičemž od záverečné dávky musí uplynout minimálně 14 dní.

Česká republika se nachází na panamském seznamu zemí s vysokým rizikem nákazy Covid-19, pro neočkované nebo pouze částečně očkované cestující z České republiky (a dalších zemí uvedených na webu Tourism Panama v sekci Arriving from a High Risk Country?) tak kromě negativního testu platí rovněž povinnost 72hodinové karantény na vlastní náklady cestovatele v některém z panamským státem určených hotelů (seznam je rovněž uveden v sekci Arriving from a High Risk Country? na webu Tourism Panama). Cestující musí předložit vytištěné potvrzení o rezervaci v jednom z uvedených hotelů, která musí být učiněna před příjezdem do země. Po uplynutí 72 hodin je cestujícímu proveden test, v případě negativního výsledku karanténa končí, při pozitivním je bez výjimky prodloužena o dalších 10 dní. Upozorňujeme, že povinná 10-denní karanténa se rovněž bez výjimky vztahuje na všechny cizince, kteří by měli pozitivní test během svého pobytu v Panamě, bez ohledu na případné plánované datum odletu. Karanténu přitom není možné zkrátit, a to ani na vlastní náklady provedeným PCR testem.

Cestující je rovněž povinen před cestou vyplnit příjezdový formulář. Zdravotní pojištění není povinné, ale doporučuje se. Pro tranzit na mezinárodním letišti Tocumen v Panama City nepřesahující 24 hodin není nutný test na Covid-19.

Veškeré uvedené podmínky platí pro všechny cestující starší 12 let. Děti mladší 12 let jsou od povinnosti testu či karantény osvobozeny pouze, pokud jejich rodiče (či jiný dospělý doprovod) splňuje podmínky vstupu, tj. očkování dokončené alespoň 14 dní před cestou.

Podmínka dostatečné hotovosti

Ačkoli v oficiálních pravidlech vstupu není taková informace nikde uvedena, zaznamenali jsme případ evropské turistky, které nebylo umožněno opustit tranzitní prostor letiště, protože u sebe neměla alespoň 500 USD v hotovosti. Doporučujeme proto cestujícím, aby u sebe pro jistotu měli hotovost alespoň v této hodnotě a vyhnuli se tak případným nepříjemnostem u imigrační kontroly.

2. DOPRAVA

Letecká a pozemní doprava funguje bez omezení.

3. OPATŘENÍ

V celé zemi je omezen volný pohyb mimo domov v nočních hodinách (22.00 – 04.00), kdy současně platí zákaz prodeje alkoholu. Roušky jsou stále povinné všude na veřejnosti.

4. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Migración Panama

Honorární konzulát ČR v Panama City

Visit Panama


5. NÁVRAT DO ČR

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad pro všechny kategorie rizikových zemí je uveden v článku na webu MZV.  

Seznam akreditovaných laboratoří k provádění testů na COVID-19 v Panamě (PDF, 136 KB)

Epidemiologická opatření a pravidla vstupu na území ČR:

Občané ČR a cizinci s pobytovým oprávněním (PDF, 164 KB)

Občané třetích zemí bez pobytového oprávnění (PDF, 134 KB)