english  español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky vstupu do Panamy

Panama-flag

 

VSTUP NA ÚZEMÍ PANAMY

Před případnou cestou do zahraničí doporučuje MZV českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, nebo na tomto turistickém odkazu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

České velvyslanectví v Bogotě upozorňuje občany, kteří cestují do Panamy jako bezvízoví turisté, na nezbytnost prokázat svůj úmysl opustit zemi v zákonem stanovené lhůtě. To znamená mít zakoupenou buď zpáteční letenku, nebo letenku do jiné země. Turistovi s jednosměrnou letenkou hrozí, že bezprostředně po příletu jej imigrační úřad zadrží na letišti v Panama City a přinutí opustit zemi nejbližším možným letem.

Doklad o očkování proti žluté zimnici je vyžadován od cestovatelů, kteří přijíždějí z následujících zemí: Bolívie, Brazílie, Ekvádor, Kolumbie, Peru, Venezuela, Angola, Benin, Burkina Faso, Gabon, Gambie, Guinea, Kamerun, Libérie, Nigérie, Sierra Leone a Súdán.

Aplikace vakcíny proti žluté zimnici se doporučuje rovněž pro případ plánované cesty do míst s výskytem, a to nejpozději 10 dní před vstupem do oblasti. Více informací: https://stri.si.edu/es/oficina-de-visitantes/planificar-su-visita/vacunas

V současné době neexistují žádná omezení ani požadavky specifické pro covid-19.

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Vyplnění příjezdového formuláře již není vyžadováno.

Zdravotní pojištění není povinné, ale doporučuje se.

TRANZIT

Vzhledem ke zrušení hygienických opatření zavedených v souvislosti s onemocněním covid-19 je tranzit na letišti Tocumen v Panama City bez omezení.

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Od 22. října 2023 probíhají v Panamě rozsáhlé intenzivní protesty proti vládnímu těžařskému kontraktu, které vedou k blokádám silnic, občasným násilnostem a vandalismu. Dochází k omezením možnosti pohybu a problémům se zásobováním, včetně turistických oblastí a hlavního města. MZV ČR proto doporučuje cestovat do Panamy jen ve zcela nezbytných případech.

V případě, že plánujete nezbytnou cestu do Panamy nebo se na jejím území již nacházíte, MZV ČR důrazně doporučuje průběžně sledovat vývoj událostí v panamských médiích a řídit se pokyny místních úřadů. Při cestování se vyhýbejte davům, demonstracím či situacím, které mohou vyvolat napětí, a před každou cestou kontrolujte situaci na silnicích.

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Migración Panama

Honorární konzulát ČR v Panama City

Tourism Panama

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Vzhledem k aktuální situaci šíření viru SARS-CoV-2 v ČR a ve světě a jeho dopadům Ministerstvo zdravotnictví ČR zrušilo s účinností od 9. dubna 2022 všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území ČR po předchozím pobytu v zahraničí. Bližší informace naleznete na webu MZV ČR.