česky  english  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 aktuální podmínky cestování do Kolumbie

Kolumbie-flag

S ohledem na vývoj pandemie covid-19 Kolumbie nadále aplikuje opatření vyžadující kompletní očkování nebo test před vstupem do Kolumbie, stejně jako povinné vyplnění příjezdového formuláře.

VSTUP NA ÚZEMÍ KOLUMBIE

Před cestou do zahraničí ministerstvo zahraničních věcí českým občanům důrazně doporučuje registraci v systému DROZD.  Současně MZV radí, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Detailní informace podmínek vstupu do Kolumbie v souvislosti s onemocněním COVID-19 naleznete zde.

OČKOVANÉ OSOBY

Cizinci, kteří se prokáží očkovacím certifikátem dokladujícím, že byli kompletně očkováni a jsou minimálně 14 dní po poslední dávce, nemusí pro vstup do Kolumbie předkládat negativní výsledek. Neočkovaní nebo pouze částečně očkovaní se musí prokázat testem dle podmínek uvedených níže.

TESTOVANÉ OSOBY

PCR test max. 72 hodin starý nebo antigenní test ne starší než 48 hodin je nutné doložit v případě, že přijíždějící cizinec není očkován kompletním očkovacím schématem.

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Platí stejná pravidla jako v případě neočkovaných nebo částečně očkovaných osob, tj. povinnost prokázat se negativním testem (PCR max. 72 hodin, antigen max. 48 hodin).

DĚTI

Výše zmíněná opatření neplatí pro osoby mladší 18-ti let.

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Cestující se musí v rozmezí od 72 hodin do 1 hodiny před zahájením cesty vyplnit on-line formulář Check-Mig na stránkách Kolumbijského migračního úřadu.

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Od 1. května 2022 není povinné nosit roušky na veřejnosti ve městech, kde alespoň 70 % obyvatel má dokončené očkovací schéma a 40 % bylo očkováno posilující dávkou. Pro vstup do restaurací, barů, muzeí, kin a dalších veřejných prostor v těchto oblastech nově není povinné vyžadovat očkovací průkaz. V době vyhlášení opatření splňovalo podmínky proočkovanosti 78 kolumbijských obcí, z toho pouze 5 hlavních měst provincií (Bogota, Armenia, Manizales, San Andrés, Tunja). Seznam obcí aktuálně splňujících podmínky pro nenošení roušek na veřejnosti naleznete na stánkách Ministerstva zdravotnictví Kolumbie.

Nadále však na celém území Kolumbie (tj. včetně výše uvedených oblastí) platí povinnost nosit roušky v prostředcích veřejné hromadné dopravy a zdravotnických a vzdělávacích institucích. 

V oblastech nesplňujících kritéria proočkovanosti platí povinnost nosit roušky na všech veřejných místech a to i na ulici, v dopravních prostředcích, atp. Pro vstup do restaurací a veřejných prostorů jako jsou kina, divadla, muzea… je nutné se prokázat očkovacím certifikátem.

Běžná mezinárodní i vnitrostátní letecká doprava funguje normálně. Meziměstská pozemní doprava byla rovněž obnovena. Platí běžné omezení pro provoz soukromých vozidel podle posledního čísla poznávací značky (tzv. "pico y placa").

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Běžný postup, samoizolace, v případě komplikací a těžkého průběhu vyhledat lékaře.

TRANZIT

Poslední opatření proti šíření nákazy COVID-19 nezmiňují cestující přestupující na jiné lety v Kolumbii.

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Migrační úřad

Podmínky vstupu do Kolumbie v souvislosti s onemocněním COVID-19

Ministestvo zdravotnictví Kolumbie – COVID-19

Seznam certifikovaných laboratoří – COVID-19

Magistrát hlavního města Bogotá

Ministerstvo zahraničních věcí – COVID-19

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Vzhledem k aktuální situaci šíření viru SARS-CoV-2 v ČR a ve světě a jeho dopadům Ministerstvo zdravotnictví ČR zrušilo s účinností od 9. dubna 2022 všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území ČR po předchozím pobytu v zahraničí. Bližší informace naleznete na webu MZV ČR.