česky  english  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování do Kolumbie

Velvyslanectví ČR v Bogotě upozorňuje, že pozemní hranice Kolumbie zůstává nadále uzavřená. V zemi platí stav zdravotní nouze a jsou v platnosti restriktivní opatření mající za cíl zabránit šíření nákazy viru covid-19.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území České republiky MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ KOLUMBIE A TRANZIT:

Běžná mezinárodní letecká doprava byla obnovena rozhodnutím z 15. 9. s účinností od 21. 9. Cestující musí při vstupu do Kolumbie předložit negativní výsledek testu na covid-19 ne starší 96 hodin před vstupem na palubu letadla. Kromě toho musí nejpozději 24 hodin před vstupem na území Kolumbie vyplnit on-line formulář tzv. „Check-Mig“ na stránkách Migračního oddělení (https://apps.migracioncolombia.gov.co/pre-registro/public/preregistro.jsf). Dále je povinné se přihlásit a zadat údaje do mobilní aplikace Coronapp. Pro příchozí do 30. 9. platí výjimka z povinnosti předložit negativní test, v případě, že ho nepředloží, se ale musí podrobit 14ti-denní domácí karanténě.

Pozemní hranice se sousedními státy zůstává uzavřená do 30. 9. 2020.

3. DOPRAVA:

Od 1. 9. je zprovozněno 14 vnitrostátních leteckých linek spojujících hlavní města země. Bogotské letiště může operovat na 12 % své kapacity. Meziměstská pozemní doprava bude rovněž obnovena od 1.9.

MHD v hlavním městě bude operovat na 50 %, při jejím použití je povinná rouška. Od 22. 9. je znovu zavedeno běžné omezení pro cirkulaci soukromých vozidel podle posledního čísla poznávací značky (tzv. pico y placa).

4. OPATŘENÍ:

V souvislosti s koncem platnosti karanténních opatření a stavu národní nouze k 31. 8. vláda rozhodla o prodloužení stavu nouze do konce listopadu t.r. Celonárodní tzv. preventivní karanténa přechází od 1. 9. v tzv. selektivní karanténu. Ve velkých městech přetrvává povolení ke střídavému vycházení za účelem nákupů a bankovních obchůzek podle poslední číslice v občanském průkazu. Roušky jsou povinné všude na veřejnosti.

V hlavním městě jsou od čtvrtka do neděle otevřeny restaurace (venkovní a vnitřní do 25 % kapacity, vždy po předchozí rezervaci), bary, obchody a služby. Pondělí – čtvrtek mohou fungovat ostatní ekonomické sektory (průmysl, velkoobchod). Prezenční práce v kancelářích je umožněna v pracovní dny s výjimkou čtvrtka. Jsou povoleny společenské akce do 50 osob, rodinné sešlosti a volnočasové aktivity na čerstvém vzduchu. Nadále zůstávají uzavřeny kostely, divadla, kina (s výjimkou autokin apod.) a bazény.

Jednotlivé kraje a města s ohledem na epidemiologickou situaci lokálně zavádějí pravidla karantény a vycházení, zákazy prodeje alkoholu atd.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Stránky Migračního úřadu

Magistrát hlavního města Bogotá