česky  english  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování do Kolumbie

Velvyslanectví ČR v Bogotě upozorňuje, že s účinností od 12.4.2021 do 31.5.2021 zakazuje vláda ČR cesty do zemí s vysokým rizikem nákazy, mezi nimi do Kolumbie. V zemi platí stav zdravotní nouze a jsou v platnosti restriktivní opatření mající za cíl zabránit šíření nákazy viru covid-19.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR A NÁVRAT DO ČR:

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27. února 2021. Blíže viz https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-mimoradneho-jednani-vlady-26-unora-2021-186956/

S účinností od 12.4.2021 do 31.5.2021 zakazuje vláda ČR cesty do zemí s vysokým rizikem nákazy, tj. Botswany, Brazílie, Eswatini, JAR, Keni, Kolumbie, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Peru, Tanzanie, Zambie a Zimbabwe. Pouze cesty, které jsou naléhavé a nesnesou odkladu (ne turistické cesty), mohou být uskutečněny. Porušení tohoto ochranného opatření bude sankcionováno podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník. Blíže viz https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ KOLUMBIE A TRANZIT:

Běžná mezinárodní letecká doprava byla obnovena rozhodnutím z 15. 9. s účinností od 21. 9. Od 7. ledna 2021 je znovu povinně vyžadováno předložit negativní výsledek PCR testu na covid-19 ne starší 96 hodin při nástupu do letadla. Cestující musí nejpozději 24 hodin před vstupem na území Kolumbie vyplnit on-line formulář tzv. „Check-Mig“ na stránkách Migračního oddělení (https://apps.migracioncolombia.gov.co/pre-registro/public/preregistro.jsf). Dále je povinné se přihlásit a zadat údaje do mobilní aplikace Coronapp.

Pozemní hranice se sousedními státy zůstává nadále uzavřená.

3. DOPRAVA:

Vnitrostátní letecká doprava funguje normálně. Meziměstská pozemní doprava byla rovněž obnovena.

MHD v hlavním městě operuje na 100 %, při jejím použití je povinná rouška. Platí běžné omezení pro cirkulaci soukromých vozidel podle posledního čísla poznávací značky (tzv. "pico y placa").

4. OPATŘENÍ:

Nouzový stav v zemi spolu s tzv. selektivní karanténou byl vládou prodloužen do konce května 2021. Jednotlivé kraje a města s ohledem na epidemiologickou situaci lokálně zavádějí pravidla karantény a vycházení, zákazy prodeje alkoholu atd. Velvyslanectví ČR v Bogotě doporučuje informovat se v ubytovacím zařízení o aktuálně platných omezeních v místě pobytu. Všude na veřejnosti je povinná rouška.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Seznam laboratoří (PDF, 2 MB)

Stránky Migračního úřadu

Magistrát hlavního města Bogotá