česky  english  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování do Kolumbie

Velvyslanectví ČR v Bogotě upozorňuje, že vzdušný prostor Kolumbie zůstává až do odvolání uzavřený. V zemi jsou nadále v platnosti mimořádná restriktivní opatření mající za cíl zabránit šíření nákazy viru covid-19.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území České republiky MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ KOLUMBIE A TRANZIT:

Opatření zákazu vstupu na území Kolumbie pro zahraniční cestovatele bez pobytového oprávnění trvá. Kolumbijská mezinárodní letiště jsou pro komerční lety uzavřená zatím do 31. 8.

3. DOPRAVA:

Vnitrostátní letecká i pozemní regionální doprava (osobní i hromadná) je pozastavena a v posledních červencových dnech byl zahájen pilotní provoz pouze několika letišť v méně zasažených částech země. Ve městech funguje omezeně MHD (v Bogotě do 35 % kapacity), při jejím použití je povinná rouška. V Bogotě platí opatření omezující používání vozidel, pokud nespadají do 46 výjimek stanovených již na začátku karantény (v případě nutné lékařské péče, pořízení základních potřeb, práce v nezbytně nutných sektorech apod.), a to až do odvolání.

4. OPATŘENÍ:

Karanténní opatření jsou v kompetenci místní správy a samosprávy a v často zpřísněné formě platí na většině území Kolumbie. Nejpřísnější opatření zavedla velká města jako Bogotá, Medellín a Cali. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo povinné nošení roušek v hromadné dopravě, v Bogotě jsou roušky povinné všude na veřejnosti. Celostátně byla karanténní opatření prodloužena do 31. 8. 2020. Jednotlivé kraje a města s ohledem na stále se zhoršující situaci lokálně zpřísňují pravidla karantény a zavádějí víkendové zákazy vycházení, zákazy prodeje alkoholu atd.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Stránky Migračního úřadu

Magistrát hlavního města Bogotá