česky  english  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k cestování do Kolumbie

Velvyslanectví ČR v Bogotě upozorňuje, že pozemní hranice Kolumbie zůstává nadále uzavřená. V zemi platí stav zdravotní nouze a jsou v platnosti restriktivní opatření mající za cíl zabránit šíření nákazy viru covid-19.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území České republiky MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ KOLUMBIE A TRANZIT:

Běžná mezinárodní letecká doprava byla obnovena rozhodnutím z 15. 9. s účinností od 21. 9. Od ledna 2021 je znovu povinně vyžadováno předložit negativní výsledek PCR testu na covid-19 ne starší 96 hodin při nástupu do letadla.Cestující musí nejpozději 24 hodin před vstupem na území Kolumbie vyplnit on-line formulář tzv. „Check-Mig“ na stránkách Migračního oddělení (https://apps.migracioncolombia.gov.co/pre-registro/public/preregistro.jsf). Dále je povinné se přihlásit a zadat údaje do mobilní aplikace Coronapp.

Pozemní hranice se sousedními státy zůstává nadále uzavřená.

3. DOPRAVA:

Vnitrostátní letecká doprava funguje normálně. Meziměstská pozemní doprava byla rovněž obnovena.

MHD v hlavním městě operuje na 100 %, při jejím použití je povinná rouška. Platí běžné omezení pro cirkulaci soukromých vozidel podle posledního čísla poznávací značky (tzv. "pico y placa").

4. OPATŘENÍ:

Nouzový stav v zemi spolu s tzv. selektivní karanténou byl vládou prodloužen do konce února 2021. V Bogotě byla vyhlášena striktní karanténa od 7. 1. 23:59 hod. do 12. 1. 04:00 hod., ve čtvrtích Suba, Engativá a Usaquén platí karanténa až do 18.1. 00:00 hod. Obdobné omezení platí od pátku 8. 1. do 12. 1. ráno i v Medellínu. Je možné se pohybovat na veřejnosti pouze za účelem obstarání nejnutnějších potřeb (vždy pouze jeden člen domácnosti). V Bogotě a v Medellínu dále platí až do odvolání režim tzv. "pico y cédula", tzn. že v závislosti na posledním čísle osobního dokladu může dotyčná osoba nakupovat a navštěvovat služby pouze v lichý resp. sudý den.  Všude na veřejnosti je povinná rouška.

Jednotlivé kraje a města s ohledem na epidemiologickou situaci lokálně zavádějí pravidla karantény a vycházení, zákazy prodeje alkoholu atd. Velvyslanectví ČR v Bogotě doporučuje informovat se v ubytovacím zařízení o aktuálně platných omezeních v místě pobytu.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Stránky Migračního úřadu

Magistrát hlavního města Bogotá