english  español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Historie diplomatických vztahů mezi ČR a Kolumbií

Historie

Československo-kolumbijské styky po roce 1918 byly zpočátku velmi skromné. Přestože Kolumbie zřídila v Praze již v roce 1923 svůj honorární konzulát, došlo o šest let později k jeho zrušení. Za datum prokazatelného navázání diplomatických styků na úrovni vyslanectví se považuje 17. duben 1934, kdy byl uděleno agrément prvnímu kolumbijskému vyslanci v Praze. Dne 13. června 1935 se v Bogotě akreditoval první chargé d´affaires ČSR se sídlem ve venezuelském Caracasu. Efektivní zastupitelský úřad ČSR v Bogotě byl zřízen 15. června 1937.

Po okupaci českých zemí 15. března 1939 byly diplomatické styky přerušeny. V roce 1943 byly opět obnoveny s československou exilovou vládou v Londýně. K novému přerušení z kolumbijské iniciativy došlo po roce 1948; v roce 1956 byly však diplomatické styky znovu obnoveny, a to na úrovni generálních konzulátů. Dne 14. prosince 1968 byly diplomatické styky povýšeny na úroveň velvyslanectví. Od konce šedesátých let se vzájemné styky rozvíjely v korektním ovzduší; důraz byl oboustranně kladen zejména na obchodní oblast.

Po zániku ČSFR kolumbijská vláda uznala Českou republiku ke dni 1. ledna 1993 a k témuž datu s ní navázala diplomatické styky na úrovni velvyslanectví.

Velvyslanectví ČR pro Kolumbii (od roku 1993 též pro sousední Ekvádor) je v Bogotě (oficiální název hlavního města - Santafé de Bogotá); velvyslanectví Kolumbijské republiky v Praze bylo v lednu 2003 uzavřeno, vztahy s ČR je pověřeno kolumbijské velvyslanectví ve Vídni.