english  español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Místopředseda vlády a ministr životního prostředí R. Brabec navštívil Kolumbii

Ve středu 10. dubna 2019 zahájil třídenní pracovní návštěvu Kolumbie vicepremiér a ministr životního prostředí ČR Richard Brabec. Kromě hlavního města Bogoty navštívil v doprovodu podnikatelské mise organizované Svazem průmyslu a dopravy ČR rovněž Medellín a Cartagenu de Índias.

V hlavním městě se místopředseda vlády nejprve sejšel s viceprezidentkou Kolumbie Martou Lucíí Ramírezovou. Během jednání, na kterém viceprezidentku doprovázel rovněž ministr životního prostředí Ricardo Lozano a zastupující ministryně energetiky a hornictví Carolina Rojasová, se diskutovaly otázky bilaterálního zájmu a především ekonomické a obchodní spolupráce v oblasti energetiky a životního prostředí. Zájmem obou stran je podpořit a zefektivnit výměnu informací a projektů za účelem výstavby, obnovy nebo modernizace elektráren v zemi, transferu technologií a školení odborníků. V oblasti ochrany životního prostředí proběhlo jednání ohledně udržitelného využívání přírodních zdrojů, ochrany ovzduší, změny klimatu, hospodaření s vodou a odpady, ekologie měst a environmentálního vzdělávání.

Následně R. Brabec zahájil Česko-kolumbijské podnikatelské fórum v Hospodářské komoře v Bogotě (CCB). Účastnilo se jej více než 150 podnikatelů z obou zemí. Na závěr byla podepsána dohoda o spolupráci mezi SP ČR a CCB. Za českou stranu dokument podepsal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Během pracovního oběda se česká delegace setkala s představiteli Česko-kolumbijské podnikatelské rady s cílem hledat možnosti dalšího rozšíření a prohloubení bilaterální spolupráce, a to především na úrovni malých a středních podniků. Předmětem jednání byly rovněž otázky lepšího využití obchodních a technických výhod ve vzájemné výměně plynoucích z dohody o volném obchodu mezi EU a Kolumbií.

Odpoledne se místopředseda vlády ČR setkal na velvyslanectví ČR v Bogotě s náměstkem ministra životního prostředí Robertem Esmeralem a projednali konkrétní projekty některých českých podniků v oblasti životního prostředí. Jednalo se o návrhy z oblasti ekologického nakládání s odpady, čištění odpadních vod či budování úpraven pitné vody. Během schůzky byly představeny rovněž dva malé lokální projekty v rámci zahraniční spolupráce ČR v Kolumbii: první, který pomohl původním obyvatelům Wayuu v provincii La Guajira (jedná se o financování stavby studní na pitnou vodu a malých rybářských lodí), a druhý, jež byl zaměřen na zlepšení ekologických podmínek v povodí řeky Teusacá v blízkosti hlavního města.

Ve čtvrtek navštívila česká delegace město Medellín, kde se sešla s managementem společnosti Ruta N, což je nejmodernější inovační centrum v zemi, které bylo letos vybráno Světovým ekonomickým fórem v Davosu za jedno ze světových sídel rozvoje čtvrté průmyslové revoluce v Latinské Americe. Následně se R. Brabec zúčastnil zahájení podnikatelské konference na Obchodní komoře Medellín. Na závěr pobytu se sešel s guvernérem provincie Antioquie Luisem Pérezem a starostou Medellínu Federikem Gutiérrezem. S oběma místními politiky jednal o možnostech obchodní spolupráce a investic v regionu ze strany českých firem.

Návštěvu Kolumbie česká delegace zakončila v pátek 12. dubna v karibském letovisku Cartageně de Índias, kde podnikatelé navštívili největší rafinérii Reficar (tato firma je 10. největším importérem technologií a služeb v zemi) s cílem nabídnout moderní technologie pro zpracování ropy a ropných derivátů. Před návratem do České republiky předal ministr Brabec za účasti hromadných sdělovacích prostředků repliku Pražského Jezulátka v kostele Sv. Petra. Tuto pamětihodnost Cartageny ročně navštíví více než 4 miliony zahraničních turistů z celého světa.