english  español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Bogotě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Narodila se historicky první česko-kolumbijská telátka

V kraji Caquetá na úpatí kolumbijských And byl v průběhu roku 2021 úspěšně realizován malý lokální projekt zaměřený na zvýšení produkce mléka na statcích drobných farmářů. Součástí byla i vůbec první dodávka inseminačních dávek českého strakatého skotu do Kolumbie. Ty byly aplikovány počátkem tohoto roku a tak se po zhruba devíti měsících rodí první česko-kolumbijská telátka, která se mají hezky k světu. O úspěchu celého procesu vypovídá i spokojenost místních farmářů, kteří mají zájem o další křížení.

Velvyslanectví ČR v Bogotě

Velvyslanectví ČR v Bogotě

Po kolumbijských pastvinách se prohánějí první česko-kolumbijská telátka. Některá z nich si přitom vůbec nezadají s autentickými českými stračenami. Umožnil to malý lokální projekt finančně podpořený v rámci české zahraniční rozvojové spolupráce, který zahrnoval kromě nákupu veterinárního vybavení také dodávku inseminačních dávek českého býčka Rimpiho. Ty pečlivě vybrala a poskytla česká chovatelská společnost Natural. I přes řadu překážek nakonec asociace AgroAmazónica, která dlouhodobě pomáhá rodinám drobných farmářů v kraji Caquetá, zvládla český genetický materiál do Kolumbie dopravit. Zároveň určila statky, na kterých by se inseminace kolumbijských krav mohla díky starostlivosti a zázemí místních chovatelů podařit.

Velvyslanectví ČR v Bogotě

Velvyslanectví ČR v Bogotě

Zatím se narodilo přes 80 telátek a další by měla ještě v těchto dnech přijít na svět, takže k novému roku by se mohlo v této odlehlé kolumbijské oblasti kraje Caquetá prohánět okolo stovky potomků českého býka Rimpiho. Místní chovatelé si velmi pochvalují, že jsou česko-kolumbijská telátka silná, zdravá, větší, než je obvyklé, a navíc velmi uspokojivě rostou. Řada drobných farmářů byla však zpočátku k umělé inseminaci nedůvěřivá, ačkoliv v Česku a dalších vyspělých zemích jde o běžnou metodu chovu skotu. Hned první pozitivní výsledky ale vyvolaly zájem o další dávky. Asociace AgroAmazónica má momentálně ještě k dispozici 100 kusů. Další inseminace by tak měly proběhnout počátkem nového roku, kdy je v tomto kraji klimaticky příznivá situace k zabřeznutí krav-příjemkyň.

Velvyslanectví ČR v Bogotě

Velvyslanectví ČR v Bogotě

V průběhu následujících pěti let budou zástupci asociace zkoumat vlastnosti těchto strakatých kříženců, zejména s ohledem na mléčnou užitkovost samic, která by se křížením s plemenem českého strakatého skotu měla zvýšit. Celý proces je přitom velmi zajímavý také pro české chovatele a odborníky z oboru. Vzhledem k záměru místních pokračovat v inseminacích existuje prostor také pro další již čistě obchodní spolupráci mezi českou firmou a kolumbijskými farmáři.

Velvyslanectví ČR v Bogotě

Velvyslanectví ČR v Bogotě