português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Třeboň a brazilská Diamantina se staly partnerskými městy

(Archivní článek, platnost skončena 10.09.2017.)

Dne 12. září 2013, během oslav výročí narození Juscelina Kubitscheka v Diamantině ve státě Minas Gerais při příležitosti předávání "Medaile prezidenta Juscelina Kubitscheka" bude slavnostně podepsáno memorandum o spolupráci mezi městy Diamantina a Třeboní, neboť obě města spojuje původ rodiny Kubitscheků. Memorandum za českou stranu v zastoupení starosty Třeboně, p. Ing. Jiřího Houdka, podepíše chargé d'affaires,a.i. velvyslanectví v Brasília, p. Viktor Dolista.

Uzavření partnerství již bylo schváleno městskými radami obou měst. V Diamantině Rada města přijala zákon č. 30/2013, kterým deklaruje Třeboň jako své partnerské město za účelem rozšiřování spolupráce v kultuře, obchodu, politice aj. oblastech. V Třeboni bylo podepsání memoranda o spolupráci také schváleno městskou radou v rámci jednání dne 4. září 2013. Memorandum bude slavnostně podepsáno dne 12. září 2013 při příležitosti oslav výročí narození bývalého brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka, který obě města spojuje, za přítomnosti guvernéra státu Minas Gerais, Antonia Anastasii, a dalších autorit.


Znaky obou městTřeboň, Česká republika


Diamantina, Minas Gerais, Brazílie, rodiště Juscelina Kubitscheka

Třeboň a Diamantinu spojuje kromě původu bývalého prezidenta (více o původu Juscelina Kubitscheka) také podobný charakter obou měst, obě městečka jsou atraktivními středisky cestovního ruchu s potenciálem pro další rozvoj a mají relativně nízký počet obyvatel. Také z tohoto důvodu si oba partneři od spolupráce slibují vzájemnou podporu v oblasti cestovního ruchu, spolupráci městských archívů, rozšíření obchodní výměny a kulturní spolupráce. Delegace poslanců Minas Gerais, v níž byli přítomni také zástupci Diamantiny, navštívila Českou Republiku a Třeboňsko v lednu 2013. Delegaci velmi zaujal systém uměle vytvořených vodních ploch v oblasti Třeboně a v Diamantině by se rádi, mj. vzhledem k častým obdobím sucha v oblasti, nechali Třeboňskem inspirovat.


Deska v Domaníně jednom z možných rodišť Jana Nepomuka Kubíčka, dědečka JK

Před symbolickým podpisem memoranda o spolupráci dne 12. září 2013 se na Náměstí JK v Diamantině uskuteční slavnostní předání "Medaile prezidenta Juscelina Kubitscheka". V letošním roce je mezi oceněnými také zástupce českého velvyslanectví, chargé d'affaires,a.i., p. Viktor Dolista. Vyznamenání bude předávat guvernér státu, p. Antonio Anastasia, v přítomnosti starosty města, p. Paula Célia a guvernéra státu Sao Paulo, p. Geralda Alckmina a dalších významných autorit. Ocenění českého diplomata v návaznosti na společný původ s bývalým brazilským prezidentem, zakladatelem hlavního města Brasília, Juscelinem Kubitschekem, je vyjádřením přátelských vztahů, vůle ke spolupráci a respektu třetího ekonomicky nejvýznamějšího brazilského státu, Minas Gerais, vůči České republice.