português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pocta Klementině Kalašové v Salvadoru

Na 11. června 2015 připravuje Velvyslanectví České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury státu Bahía, divadlem Castro Alves v Salvadoru, státní agenturou pro rozvoj cestovního ruchu Bahiatursa a Federální univerzitou státu Bahía sérii kulturních a společenských akcí k "Uctění památky české operní pěvkyně Klementiny Kalašové", jež v 80. letech 19. století zazářila jako kometa během svého brazilského turné v Divadle Sao Joao v Salvadoru, avšak do své domoviny se nevrátila, neboť náhle zemřela na epidemii žluté zimnice. Program počítá s umístěním pamětní desky na hřbitově Quinta dos Lázaros, kde je česká diva pochována, křtem knihy autorky Bohumily Araújo a koncertem Symfonického orchestru státu Bahía v hlavním městském divadle za účasti renomované české mezzosopranistky Edity Randové.

 

Klementina Kalašová byla celosvětově proslulou operní pěvkyní, v Brazílii známou pod uměleckými jmény Clémence nebo také Climene Kalas, která přijala v Novém Světě, ve Spojených státech a Jižní Americe. Do Brazílie přijela poprvé na pozvání skladatele Carlose Gomese v r. 1880 a na brazilských pódiích v Manausu, Recife, Rio de Janeiro a Salvadoru měla obrovský úspěch. Na začátku června roku 1889, v průběhu svého druhého braz. turné se Klementina nakazila žlutou zimnicí a této nemoci podlehla dne 13. června. Jak uvedl profesor Lucas Robatto, muzikolog, výzkumník a profesor na UFBA: "Skutečnost, že česká lyrická umělkyně velkého významu zemřela ve státě Bahia na konci devatenáctého století, se může zpočátku zdát jako neobvyklá událost nebo nějaký druh historické náhody, avšak vrhá světlo na historicko-kulturní fakt, o kterém dnes nemáme mnoho informací. Málokdo ví, že město Bahia (jak byl dříve Salvador nazýván) bylo skutečně mezinárodní sítí kulturních výměn a že právě divadlo bylo hlavním místem pro setkání a kulturní výměnu společnosti, která se strukturovala při hledání tvorby národní a regionální identity."

Symbolicky v červnu, měsíci výročí zpěvaččiny smrti, připravuje Velvyslanectví České republiky uctění památky Klementiny. Projekt proběhne ve třech etapách na různých místech bahijské metropole Salvadoru.

Dne 11. června 2015

v 16:00 hodin bude na vstupní bráně do salvadorského hřbitova Quinta dos Lázaros slavnostně odhalena pamětní deska z dílny architekta a výtvarníka Davida Vávry.

 Pamětní deska z dílny architekta a výtvarníka Davida Vávry


Pamětní deska z dílny architekta a výtvarníka Davida Vávry

Od 19:00 hodin se ve foyeru divadla Castro Alves v Salvadoru bude konat křest knihy "Klementina Kalašová - Clémence Kalas: česká hvězda v Bahia" autorky profesorky Bohumily Araújo s předmluvou p. Lucase Robatto. Vydání knihy podpořila Federální univerzita Bahía, UFBA.

 Capa do livro sobre Klementina


Capa do livro sobre Klementina

Ve 20:00 hodin divadlo Castro Alves uvede pod taktovkou hostujícího dirigenta Heldera Trefzegera "Koncert Symfonického orchestru Bahía k uctění památky Clémence Kalas /Klementiny Kalašové". V rámci programu se představí renomovaná česká mezzosopranistka Edita Randová. Umělecká ředitelka divadla, paní Rose Lima, uvedla, že repertoár večera byl vybrán tak, aby zahrnoval jak světová díla, tak česká a brazilská, přesně podle vkusu Klementiny. Na koncertě budou brazilskému publiku představena díla Smetany, Bizeta, Rossiniho a Dvořáka.

 

 Edita Randová


Edita Randová

 

 Program Koncertu na počest Klementiny Kalašové (Clémence Kalas)

    Bedřich Smetana - Tajemství (árie Rózy)
    sólistka Edita Randová

    George Bizet - Carmen (árie Seguidilla)
    sólistka Edita Randová

    Antonín Dvořák - Symfonie č. 7

    George Bizet - Carmen (árie Habanera)
    sólistka Edita Randová

    Gioacchino Rossini - Lazebník Seviglia (árie Rosina - Una voce poco fa)
    sólistka Edita Randová

    Bedřich Smetanna - Vltava

 

Organizátoři: