português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Brasília
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář „Diplomacie a inovace v oblasti vědy a technologií"

Dne 12. června 2018 se v Brasília uskutečnil seminář na téma „Diplomacie a inovace v oblasti vědy a technologií“ (Seminário sobre diplomacia e Inovação científica e tecnológica), který společně zorganizovalo brazilské Ministerstvo zahraničních věcí a Ministerstvo pro vědu, technologie, inovace a komunikaci.

Vybraných částí programu semináře se zúčastnili velvyslankyně ČR v Brazílii, Sandra Lang Linkensederová, a vedoucí obchodního úseku českého velvyslanectví, Petr Klíma.

Na akci vystoupili kromě relevantních ministrů přednášející z řad zástupců zemí spolupracujících s Brazílií v oblasti R&D, představitelé brazilských institucí na podporu výzkumu a inovací a šéfové firem angažujících se v oblasti vyspělých technologií. Cílem semináře bylo prezentovat Brazílii jako partnera, který aktivně hledá nové programy a koncepce pro efektivní propojení soukromé sféry a průmyslu s vědeckými i akademickými centry s cílem zvýšit  výzkumný a inovativní potenciál  země, jež v současné době zaujímá až 69. místo v Globálním inovačním indexu (ČR patří aktuálně 24. příčka). V  celkovém měřítku konkurenceschopnosti se pak Brazílie dle domácího hodnocení pohybuje kolem 80. místa.

Ministr pro vědu, technologie, inovace a komunikaci, Gilberto Kassab, při svém vystoupení zdůraznil, že si je vláda plně vědoma absolutní nezbytnosti nových technologií a inovativních postupů pro další růst brazilské ekonomiky a celkový rozvoj země. Bude proto kromě užší mezinárodní spolupráce usilovat o revizi strategických koncepcí na podporu aplikovaného výzkumu a další zvyšování podílu HDP jdoucího na vědu a výzkumu. V roce 2016 dosahoval podíl brazilského HDP určený pro vědu a výzkum pouhých 1,2% HDP (ČR investuje 1,6%). Další navýšení kapitálu do tohoto zásadního segmentu by však mělo přicházet zejména ze soukromého sektoru, jehož zájem na financování výzkumných středisek je v současné době extrémně nízká. Důvodem může být velmi omezená schopnost či celková ne/možnost aplikovat poznatky výzkumu do praxe, resp. efektivně komercializovat vědecké výsledky a inovace vzešlé ze státních univerzit a výzkumných center.  Některé projekty na zlepšení současné situace představili zástupci FINEP[1] a EMBRAPII[2], kteří zároveň potvrdili, že velmi úspěšný grantový program vysílající brazilské studenty a vědecko-výzkumné pracovníky do zahraničí („Věda bez hranic“) je momentálně pozastaven z důvodu hospodářské krize.

Vzhledem k relativně limitovaným kapacitám v oblasti domácího R&D se Brazílie hodlá v nadcházejícím období zaměřit na posílení mezinárodní spolupráce. Za přednostní obory co do společného výzkumu byly označeny zemědělství, tropická medicína a biomedicína, biodiverzita, obnovitelné zdroje, přírodní vědy, molekulární biologie, ICT včetně kybernetické bezpečnosti a průmyslová odvětví. Hlavními již existujícími partnery Brazílie v těchto oblastech jsou kupř. Švýcarsko, Japonsko, Indie, Velká Británie, Izrael. Německo a Francie.

České zastoupení v největší zemi Latinské Ameriky bude v budoucnu věnovat zvýšenou pozornost možnostem spolupráce právě v oblasti vědy, výzkumu a inovací a kupř. skrze projekty ekonomické diplomacie (avšak nejen ty) se v následujících letech zaměří na podporu českých subjektů hledajících možnost vstoupit skrze své technologie a inovace na trh 6. nejmohutnější ekonomiky světa. Potenciál se nabízí kupř. v oblasti ICT, biomedicíny, průmyslových a potravinářských technologií, energetiky, robotiky aj.

 


[1] Státní agentura za podporu výzkumného potenciálu univerzit i firem

[2] Brazilská asociace na podporu výzkumu a inovací v průmyslových oblastech