português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava „Byli v Čelákovicích upíři?“

Dne 11. listopadu 2016 byla ve Výstavní síni  Městského muzea v Čelákovicích zahájena výstava „Byli v Čelákovicích upíři? Půlstoletí od mediálně proslulého výzkumu“. Výstava bude veřejnosti přístupná do 26. února 2017. Výstava je prezentací archeologického výzkumu, který před padesáti lety uskutečnil pan Jaroslav Špaček, pozdější dlouholetý ředitel Městského muzea.
 

Cílem výstavy je upozornit jak na variantní interpretace příslušného archeologického výzkumu, tak na aktuální stav poznání. Náplní výstavy je proto prezentace moderně pojatého interdisciplinárního výzkumu, který se místy blíží kriminálnímu vyšetřování, a přiblížení jeho klíčových výsledků. Výstava je realizována ve spolupráci s Centrem medievistických studií při Filosofickém ústavu Akademie věd ČR a při Univerzitě Karlově v Praze, jakož i Katedrou antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakulty UK v Praze a města Čelákovice. Na projektu se rovněž významnou měrou podílel brazilský profesor Cícero Moraes, jenž patří mezi nejznámější odborníky forenzní obličejové rekonstrukce. Díky jeho příspěvku mohou návštěvníci výstavy v jedné části výstavy spatřit tvář jednoho z „protagonistů“ tohoto příběhu, tedy domnělého upíra či vyděděnce.

První zvěsti o vampýrech v Čelákovicích se objevily v červenci 1966, kdy ve východní části obce byla při provádění výkopu na jednom z pozemků nalezena kostra. Během následného záchranného archeologického výzkumu se podařilo zjistit a zdokumentovat celkem 11 hrobových jam s kosterními pozůstatky 14 dospělých jedinců. Již první odkrytí jam ukázalo, že se nejednalo o normální řadové pohřebiště, ale že se jedná o pohřební ritus vybočující z běžných norem. Později bylo zjištěno, že způsob pohřbení těchto lidí vykazoval projevy vampyrismu. Dle názoru mnoha badatelů se protivampýrské prvky v pohřbívání projevují například uložením těla zemřelého na bok, probitím kůlem či ucpáním úst. Dodnes se v akademických kruzích vedou diskuze, zdali se jednalo o pohřbení lidí obviněných z vampyrismu či o rozsáhlé pohřebiště sociálně vyloučených.

Cícero Moraes je brazilským 3D designerem, jenž se v mnoha zemích proslavil forenzní rekonstrukcí obličejů známých osobností s použitím softwaru InVesalius a programu Blender. Mezi jeho nejznámější práce patří například rekonstrukce obličeje Svatého Antonína z Lisabonu pro Antropologické muzeum Padovské univerzity či spisovatele a básníka Francesca Petrarcy. Rovněž se podílel na 3D vyobrazení tváře Marie Magdalény či Svatého Vincence z Pauly.

Další informace:
www.muzeum-celakovice.com
www.celakovice.cz
www.ciceromoraes.com.br